Çete liderinin biber gazlı firar planı

Çete liderinin biber gazlı firar planı
Çete liderinin biber gazlı firar planı
Adam öldürme, yaralama, kaçırma, uyuşturucu satma, gasp gibi 50 suçtan cezaevinde yatan Arif Ötleş'i, adamları tedavi için götürüldüğü hastanede jandarmalara biber gazı sıkarak kaçırmak istedi.

Adam öldürme, yaralama, uyuşturucu satışı, gasp, hırsızlık, adam kaçırma, eğlence mekanlarına silahlı baskın gibi 50’ye yakın suçtan Sincan L Tipi cezaevinde kalan Arif Ötleş’i(30), 8 adamı hastaneden kaçırmak istedi.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre filmleri aratmayan kaçırma girişiminde, Ötleş’in adamları askerlere yakın mesafede sprey biber gazı sıkıp, silah çekti. Askerler, zincir oluşturup silah çekerek Ötleş’in firarını önledi.

HELİKOPTER DESTEKLİ OPERASYON
Başkentte birçok suçtan aranan Ötleş, Mart 2013 tarihinde adamlarıyla birlikte eğlence mekanlarına ağır makinalı silahlarla saldırı düzenlemişti. Burada bir kişiyi öldürüp 7 kişiyi de yaralayan çeteye yönelik polis geniş kapsamlı soruşturma başlatmıştı. Ankara Emniyet bünyesinde kurulan Özel ekibin helikopter destekli operasyonuyla Ötleş, İzmir ’den Yunanistan’a kaçmak isterken yakalanmıştı.

HASTANEDEN KAÇIRMA GİRİŞİMİ
Kesinleşmiş 7.5 yıl mahkumuyeti için Sincan L Tipi Cezaevi’ne gönderilen Ötleş hakkında hazırlanan iddianamede ise savcı 2 bin 132 yıl hapis cezası istedi. Mart ayından beri cezaevinde olan Ötleş, adamlarıyla kaçma planı yaptı. Cezaevinde tedavi gören Ötleş, yanındaki 5 askerle birlikte cezaevi revirinden Kolej’deki Ahmed Andiçen Onkoloji Hastanesi’ne gönderildi. Ötleş’in 2 adamı hastane içinde takip yaparken, 6 kişi ise dışarda bekledi. İşlemleri tamamlanan Ötleş, hastane girişindeki tuvalete girdiği sırada kaçırma harekatı başladı. Ötleş’in yanındaki askerlere yaklaşan 5 kişi, yakın mesafede sprey biber gazı sıkarken, diğer 3 kişi ise Ötleş’i kaçırmaya çalıştı. Bir anda neye uğradığını şaşıran İl Jandarma Komutanlığı Sincan Cezaevi Taburu’nda görevli askerler, silahlarına mermi sürerek Ötleş’i çembere aldı. Ötleş’in adamlarının silah çekmesi üzerine ise askerler silahlarına mermi sürerek karşılık verdi.

TUVALETTE SİPER
Askerler çembere aldıkları Ötleşi’i geri geri giderek tuvalette aldı. Bu sırada merkeze de bilgi aktarıldı. Hastanedekilerinin de bağrışmaları üzerine Ötleş’in adamları kaçmaya başladı. Ötleş’in 8 adamı kaçırma planı için dışarda bekletilen araçlara binerek kayıplara karıştı. Olay Merkez Komutanlığı ile Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne de iletildi. Ekiplerin gelmesinin ardından askerler Ötleş’i tuvaletten çıkartarak cezaevi nakil aracına götürdü. Ötleş, daha sonra cezaevine götürüldü. Polis, Ötleş’in adamlarının yakalanması için geniş çaplı operasyon başlattı. Ötleş’in adamlarının kaçtığı araçların plakasını da belirleyen polis, birçok yere baskın yaptı.

VİLLASINDA BİR TON UYUŞTURUCU YAKALANMIŞTI
Ötleş’in liderliğini yaptığı öne sürülen çetenin, Ankara’daki eğlence mekanlarını haraca bağlayıp, uyuşturucu sattığı iddia ediliyor. Altındağ Çinçin’de tünel olan evde kalan Ötleş, birçok operasyona rağmen yakalanamamıştı. Ötleş, yakalandıktan sonra vilasında yapılan aramalarda ise 1 ton 42 kilogram esrar, çok sayıda ağır makinalı silahlar ele geçirilmişti.