Çete reisinde JİT kartı

Bucaklara yönelik operasyonda, çete lideri olmakla suçlanan Mehmet Veysi Çelebi'nin de bir JİT kartı ortaya çıktı. Çelebi'nin bir adamı da geçen yıl bu kartla yakalanmış.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Susurlukçu Sedat Edip Bucak'ın adamlarına yönelik Kaldırım Operasyonu'nda bir JİTEM kartı daha ortaya çıktı. 'Kaldırım Çetesi'nin lideri olmakla suçlanan Mehmet Veysi Çelebi'nin de bir Jandarma İstihbarat Teşkilatı (JİT) kartı olduğu ve adamlarından Sevda Çamanlı'nın bu kartla geçen yıl polise yakalandığı anlaşıldı. Çete üyelerinin dinlenen telefon görüşmeleriyse polis ve askerle kirli ilişkiler kurduklarını ortaya koydu.
Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün, Bucak ve adamlarına yönelik gerçekleştirdiği 'Kaldırım' operasyonunda üç kişi cezaevine gönderilmiş 16 kişinin tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.
Radikal'in ulaştığı belgeler, çetede JİT kimliğini sadece Bucak'ın şoförü ve koruması Rıfkı Özkaya'nın taşımadığını gösterdi.
Ankara'daki lüks eğlence yerlerini haraca bağlama, adam yaralama, tehdit, yağma, darp, izrar gibi 23 ayrı suç işlemekle suçlanan çetenin lideri olmakla suçlanan Mehmet Veysi Çelebi'nin de JİT kimliği bulunduğu belirlendi. Sevda Çamanlı, 8 Eylül 2006 tarihinde yaptığı bir konuşmada, Çelebi'ye ait JİT kartı ve silahla polise yakalandığı anlaşılıyor. 'Aysu' isimli bir arkadaşıyla konuşan Çamanlı, "Hıdırlık'ta yunus ekiplerinin uygulamasına takıldık. Arabada Veysi'nin silahı ve JİT kartı var. İşi halletmek için Bahçeli'den Veysi'nin gelmesini bekliyorum" diyor.
Çetenin polisi ve askeri
Çete üyelerinin dinlenen telefonlarına ilişkin tutanaklar, polis ve askerle ilişkili olduklarını ortaya koydu. Mustafa Aydar'ın, 24 Ağustos 2006'da gözaltındayken ismi bilinmeyen bir kişiyle yaptığı görüşmedeki şu diyalog dikkat çekti:
X Erkek: Ne yaptınız? Bir emniyet müdürü varmış, Ramazan abi ona isim verdi, 'konuşayım' diyor.
Mustafa: Kendim geldiğim için ifademi alıp bırakacaklar. Serkan, Bahadır için konuş sen, onlar şüpheli.
Çete ilişkilerinde ayrıca Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Kıdemli Yüzbaşı M.Ş.'nin de ismi geçiyor. İddiaya göre zanlılardan avukat Abdullah Naci Torun yüzbaşı ile ilgili şöyle konuştu: "...Yüzbaşı Ş. ile tanıştım. Bana önce asker kaçağı olması nedeniyle bu konudan girerek Bülent Yurtseven'i sıkıştırarak alacağımı tahsil etmekte yardımcı olacağını, bundan sonra da Sedat Bucak ile konuşarak diğer konuda yardımcı olma sözü vermiştir, ama bu denilenlerin hiçbiri gerçekleşmemiştir."
Aynı gün Mustafa Aydar'la birlikte gözaltında bulunan Bahadır isimli şahsın Aydar'ın telefonundan aynı kişiyle yaptığı başka bir görüşmede ise şu cümleler var:
Bahadır: Mustafa abi nerede?
X Erkek: Yatıyor.
Bahadır: Kaldır da parayı indirdiyse boşuna indirmesin, çünkü bizim ifademizi onlar almayacak, başkası alacak.
'Ezme falan olmasın da'
Zanlılardan Oğuzhan Küpeli'nin ise 2 Haziran 2007 tarihinde gözaltına alınan arkadaşları için 'Mehmet Ali' isimli bir polis şefini aradığı ortaya çıktı.
Mehmet Ali: Sizinki de alkollü imiş herhalde. Onu da Adli Tıp'a götürmüşler.
Oğuzhan: Şey değil, yani ezme olmasın da normal prosedür ne ise... Ben uğrayayım mı amirim?
Mehmet Ali: Hoplayıp zıplamasın, sakinleşti zaten, bakarız çaresine bir şekilde.
Çelebi'nin 3 Nisan 2006'da 'İsmet' isimli bir arkadaşıyla yaptığı görüşmede ise bir komutandan bahsediliyor. İsmet, Çelebi'ye, "Askerlik şubesindeki işini hallettim. Askerlik şubesi komutanına buzdolabı alacağız" diyor.
Zanlılardan Sevda Çamanlı ise 19 Mayıs 2006'da komiser Serhat'la yaptığı konuşmada, "70 milyarlık alacak konusunda hep beraber bir toplanalım, halledelim" ifadesini kullanıyor.
Dinlendiğini bile bile...
Sevda Çamanlı'nın 16 Temmuz 2006'da Umut Büyükbay'la yaptığı bir görüşme ise telefonlarının dinlendiğini bildiğini gösterdi:
Çamanlı: Silah bulamadığım için özür dilerim babacığım, size de öldürtemedim bu i
Bükükbay: Yok, zaten o işi halledecem, o ayrı.
Çamanlı: Hah, iyi duyuyonuz demi TC Hükümeti, a... k... bir cezaevi gör de bir kendine gelirsin.
Büyükbay: Ya sen benden yana mısın, ondan yana mısın?
Çamanlı: Eee senden yana nasıl oluyum lan, bizi s..., telefonda neler konuşuyorsun bizle ya...
Geçen aralıkta Kuki Cafe'de saldırıya uğrayan iki Danıştay hâkiminin de 'Kaldırım çetesi' tarafından dövüldüğü ortaya çıktı. Çete üyeleri Şahin Turgut ve adamlarının, Ersan Altan'ı dövdükleri sırada Kuki Cafe'de bulunan ve kendilerine müdahale eden Danıştay Hâkimi Pınar Kara ve Tetkik Hâkimi Ahmet İmirzalıoğlu'nu da darbettikleri soruşturma dosyasına yansıdı.