Çete savaşı adliyede sürecekti

Uyuşturucu parası nedeniyle birbirleriyle savaşan çetelere yönelik 'Son Nokta' operasyonunda yakalanan Hasan Deryasoy liderliğindeki gruba, bir başka grup tarafından adliyede silahlı saldırı planlandığı ortaya çıktı.

İSTANBUL - Uyuşturucu parası nedeniyle birbirleriyle savaşan çetelere yönelik 'Son Nokta' operasyonunda yakalanan Hasan Deryasoy liderliğindeki gruba, bir başka grup tarafından adliyede silahlı saldırı planlandığı ortaya çıktı. Yakalanan saldırganların üzerinden suikast silahı Uzi ve Glock marka silahlar çıktı.
Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık sekiz ay önce 'Adıyamanlılar' çetesine operasyon düzenlemişti. Operasyonda bir başkomiserle birlikte çetenin lideri olduğu saptanan Ramazan Özaslan'ın da aralarında bulunduğu 47 kişi gözaltına alındı ve bir bölümü tutuklandı. Bu çete, uyuştucu kaçakçılığı yapan başka bir çeteyle savaş halindeydi. 5 milyon dolarlık uyuşturucu parası nedeniyle iki grup arasında dört yılda beş kişi öldürülmüştü. Karşı çeteye yönelik operasyonsa geçen hafta yapıldı. 'Son Nokta' adı verilen operasyonda Hasan Deryasoy ve adamları yakalandı. Çetenin hâkim ve savcılarla iletişim halinde olduğu ortaya çıktı.
Uzi ve Glock silahlarla yakalandılar
Deryasoy ve 23 adamı geçen cumartesi günü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. İddiaya göre, aynı gün karşı çetenin adamlarının adliye önünde oldukları ve zanlılara silahlı saldırı düzenleyecekleri bilgisi alındı. Polisin yaptığı operasyonda üç kişi suikast silahı olarak bilinen Uzi ve Glock marka silahlarla birlikte yakalandı. Zanlıların, adliyeye çıkan Deryasoy ve adamlarını öldürmeye hazırlandıkları öne sürüldü.
Bu arada operasyonla ilgili soruşturma kapsamında cezaevindeki çete üyelerine uyuşturucu ve silah sağladıkları öne sürülen dört gardiyanın da arandığı belirtildi.