Çeteci hanımağa: Gelinimi ayartın!

Çeteden 'kaynana kumpası' çıktı. İzmir'de çete kurup çeşitli suçlara karıştıkları belirlenen 23 kişi gözaltına alındı. Telefon görüşmelerinde tek kadın üyenin, diğer çete üyelerine 'Gelinimi ayartıp çıplak resimlerini çekin.
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Çeteden 'kaynana kumpası' çıktı. İzmir'de çete kurup çeşitli suçlara karıştıkları belirlenen 23 kişi gözaltına alındı. Telefon görüşmelerinde tek kadın üyenin, diğer çete üyelerine 'Gelinimi ayartıp çıplak resimlerini çekin. Sonra da oğluma gösterin' talimatı dinlemeye takıldı. Çetenin bir başka üyesinin de boşanırken tazminat vermemek için eşinin uygunsuz fotoğraflarını çekilmesini istediği ortaya çıktı.
İzmir İl Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı ekipler, Kemalpaşa ilçesinde teşekkül halinde organize suç örgütünün kurulduğu bilgisini edindikten sonra çalışma başlattı. Yedi aylık takip sırasında çete lideri ve adamlarıyla bağlantıya geçtikleri tüm kişiler tespit edildi. Ekipler, geçen salı günü Kemalpaşa ve Bayındır ilçelerinde eşzamanlı baskınlar yaptı. 'Çekirge Operasyonu'nda çetenin, yaralama, uyuşturucu ticareti suçlarından sabıkalı lideri A.A. ve yöneticilerden eski BBP İzmir Başkanı M.K. ile M.B., H.Y., S.T., İ.Ö.'nün de aralarında bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı. Zanlıların ev ve işyerlerinde 100 bin YTL'lik çek senet, 25 ev, işyeri ve tarla tapusu, altı tabanca, 13 av tüfeği, çok sayıda fişek, iki kilo esrar, 1500 kök hintkeneviri, sekiz bıçak ve kama, iki telsiz, dürbün, tarihi Kuran, dokuz sikke, tarihi küp ele geçirildi.
Sorgularında, çek, senet tahsilatı, haraç alma, yaralama, tefecilik, tehdit, adam kaçırma, tarihi eser kaçakçılığı olaylarına karıştıkları belirlenen çete elemanlarının telefonlarının dinlenme olasılığına karşı da tabancalardan 'yağ', esrardan 'motor' diye bahsettikleri belirlendi.Çete elemanlarının ayrıca, kendilerine haraç vermeyen kişileri kaçırarak senet imzalattıkları, para vermeyenlerin işyerlerini soydurdukları saptandı. 2004 yılında beri faaliyette olan çetenin ayrıca ormanlık alanda hintkeneviri yetiştirdiği, bunların korunması içinde bekçiler bulundurduğu, telsiz ve dürbünlerin bu bekçilerce kullanıldığı tespit edildi.
Çetenin telefon görüşmeleri sırasında silahlı faaliyetlerinin yanı sıra şantaj da yaptığı ortaya çıktı. Oğluyla kısa süre önce evlenen gelinini istemeyen kayınvalide S.G.'nin, çete elemanlarıyla telefonda yaptığı görüşmelerde gelinine tuzak kurduğu öne sürüldü. İddiaya göre S.G., gelininin baştan çıkartıldıktan sonra uygunsuz fotoğraflarının çekilerek oğluna verilmesi karşılığında çeteye para yardımı vaat etti ve ilk masraflar için 500 YTL ödeme yaptı.
Çete yöneticilerinden İ.Ö.'nün de, bir süredir ayrılmak istediği eşine tazminat ödememek için çete elemanlarından birisine eşinin uygunsuz fotoğraflarının çekilmesi talimatı verdiği, elemanın bunun gerçekleştirmesi için de her türlü yolu deneyebileceğini söylediği belirlendi. Ancak operasyon yapılınca iki kadın da tuzaktan kurtulmuş oldu.
23 zanlıdan 17'si tutuklanırken, S.G. ile İ.Ö.'nün de aralarında olduğu altı kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Gelin duyunca şoke oldu
Gözaltına alınan S.G. ve İ.Ö.'nün yakınları ise 'sürprizi' bilgi almak için koştukları adliyede öğrendi. S.G.'nin oğlu ve gelininin, İ.Ö.'nün ise eşinin kendilerine kurulan tuzakları öğrenince şoke olduğu belirtildi.