Çeteler çocuklara yöneldi

Yeni Türk Ceza Kanunu'nun 1 Haziran'da yürürlüğe girmesiyle, kapkaçın nitelikli hırsızlık kapsamına alınıp cezasının artırılması, çeteleri de yeni yollara itti.

İZMİR - Yeni Türk Ceza Kanunu'nun 1 Haziran'da yürürlüğe girmesiyle, kapkaçın nitelikli hırsızlık kapsamına alınıp cezasının artırılması, çeteleri de yeni yollara itti. Kanunla birlikte çeteler, kapkaç ve hırsızlıkta ceza yaş sınırı olan 12 yaşın altındaki çocukları kullanmaya başladı. İzmir polisi de, aileleri tarafından nüfus kayıtları kasten geç yapılan bu tür çocukların kemik yaşlarının belirlenip ceza almalarını sağlamak için çalışma başlattı.
Yeni TCK'nın yürürlüğe girdiği ilk günlerde azalan kapkaç olayları, son günlerde yeniden büyük artış gösterdi. Yeni kanunla birlikte yaşanan kapkaç olaylarını araştıran İzmir polisi, çetelerin bu tür olaylarda ceza sınırı olan 12 yaşın altındaki çocukları daha çok kullanmaya başladıklarını belirledi. Kanuna göre yaş sınırı altında kalan çocuklar, ne tür kapkaç ve hırsızlık yaparsa yapsın çocuk bürolarına götürüldükten sonra savcıyla yapılan görüşme sonunda ailelerine teslim ediliyor.
İzmir polisi de yeni yöntemler geliştirmeye başladı. Kapkaç, yankesicilik gibi olaylarda kullanılmak üzere bilinçli olarak nüfus kayıtlarında yaşları küçük gösterilen ve suç işleyen çocuklar için, ailelerine teslim edildikten sonra da çalışma yapılacak. Biyolojik yaşları büyük olmalarına rağmen nüfus yaşları küçük olan çocuklar için kemik yaşlarının belirlenmesi amacıyla savcılığa suç duyurularında bulunulacak.
İzmir polisi bu yöntemle geçen ay üç günde üç otomobil çalmasına rağmen, nüfus kayıtlarında 10 yaşında olduğu için ailesine teslim edilen B.K.'nin kemik yaşının 14 olduğunu tespit etmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7505297505290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.