Çetelere karşı AB'yle ortak adım

Türkiye, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sürecinde, Almanya ile birlikte organize suçlarla mücadelenin güçlendirmesini amaçlayan bir proje geliştirdi.

ANKARA - Türkiye, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sürecinde, Almanya ile birlikte organize suçlarla mücadelenin güçlendirmesini amaçlayan bir proje geliştirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü, 'Organize Suçlarla Mücadelenin Güçlendirilmesi Projesi'ni BadenWüttenberg Eyaleti polisi ile birlikte yürütecek. Proje dün törenle başlatıldı.
Törene Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, Almanya Büyükelçisi Wolf Ruthart Born, Avrupa Komisyonu Temsilcisi Siyasi İşler Bölümü Başkanı Martin Dawson, Almanya'nın BadenWüttemberg Eyaleti Polis Müdürü Erwin Hetger katıldı. Hetger, daha önce farklı ülkelerde edindikleri deneyimleri Türkiye ile paylaşmak istediklerini söyledi. Büyükelçi Born da, "Size en iyi kaliteyi sunacağız. Dostlar dostlarla çalışır, Almanya'ya güvenebilirsiniz" mesajı verdi. Aydıner ise, Türk Emniyet Teşkilatı'nın da Alman meslektaşlarına aktaracağı önemli tecrübeleri olduğunu söyledi. Anadolu'dan geçen uyuşturucu miktarının yüzde 31 azaltıldığını söyleyen Aydıner, önceki gün İstanbul'da, Afganistan kaynaklı 605 kilo esrar yakaladıklarını açıkladı. İki yıllık projenin bütçesi, 1 milyon 610 bin euro.