Çetelerimizi tanıyalım!

Çete operasyonlarında yakalanan zanlıların yüzde 43'ü ilkokul mezunu. Örgüt liderleri acımasız, üyelerin en büyük motivasyonu korku


KONYA - Türkiye’de 2008 yılında organize suç örgütlerine yönelik düzenlenen operasyonlarda yakalanan şüphelilerin yüzde 43’ünü ilkokul, yüzde 20’sini ortaokul mezunları oluşturdu.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı’nın 2008 yılı raporunda, suç örgütleri, yıldırma, korkutma, sindirme gücüne haiz, tehdit, cebir ve şiddet uygulayabilen, bünyesinde açık veya gizli iş bölümü bulunan, hiyerarşik yapıya sahip, suç işlemeyi süreklilik haline getirmiş haksız çıkar sağlamayı amaçlayan teşekküller olarak tanımlanıyor.
Rantın yüksek olduğu her yerde görülebilen organize suç örgütlerinin başta inşaat, emlak, kamu ihaleleri, eğlence, turizm, sağlık, taşıma gibi sektörlerde sözde hakemlik hukuku oluşturma, koruma sağlama, anlaşmazlıkları çözme yöntemleri ile haksız çıkar sağladıklarının vurgulandığı raporda, bu örgütlerin genel itibariyle eğitim seviyesi düşük, kolay kazanma arzusunda, suça meyilli genç nüfustan eleman temin ettiği ifade edildi.


-ÖRGÜT ÜYELERİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜ İLKOKUL MEZUNU-

Raporda, 2008 yılında organize suç örgütü üyesi suçlamasıyla yakalanan şüphelilerin büyük bölümünün eğitim seviyesinin düşük olması dikkati çekiyor.
Şüphelilerin yüzde 43’ünü ilkokul, yüzde 20’sini orta okul, yüzde 23’ünü ise lise mezunları oluşturuyor. İstatistiklere göre, yüzde 5’inin hiç okula gitmediği, yüzde 4’ünün okur yazar olduğu, şüphelilerin sadece yüzde 5’i üniversite mezunu.
Raporda, organize suç örgütü liderlerinin profili de şöyle anlatılıyor:
"-Gerçekleştirilen suçlara doğrudan iştirak etmemeye özen gösterirler ve mahiyetlerindeki kişileri çeşitli motivasyonlarla (para, kadın, uyuşturucu vs.) kullanırlar.
-Örgüt üyelerine karşı acımasız bir tavır sergilerler. Ancak topluma karşı dürüst, yardımsever ve sempatik görünmeye çalışırlar.
-Halkın milli ve manevi duygularını ’saygı’ görüntüsü altında istismar ederler.
-Kanunsuz zeminde bulunmadıklarını göstermek için, iş adamı kimliğini maske olarak kullanırlar."
Raporda, organize suç örgütü üyesi profili ise şöyle:
"-Örgütün sağladığı motivasyonlarla kullanıldıklarını fark edemezler.
-Toplum içinde elde edemediği konum ve saygıyı, üyesi olduğu örgüt aracılığı ile elde etmeye çalışır.
-Suç geçmişine sahiptirler. Şiddet içerikli suçlara meyillidirler.
-Eylemlerini lider korkusu ve örgüt baskısı ile gerçekleştirirler.
-Belirli bir meslek sahibi olmayıp, eğitim seviyesi düşük kişilerdir.
-Genellikle 21-35 yaş aralığındadır."


-OPERASYON BAŞINA ŞÜPHELİ SAYISI ARTTI-

Rapora göre, Türkiye genelinde 2006 yılında 228, 2007 yılında 167 olan organize suç örgütlerine yönelik düzenlenen operasyon sayısı 2008’de 118’e düştüğü halde, operasyon başına 13 olan şüpheli sayısı 2007 yılında 15’e, 2008 yılında ise 19’a çıktı.
Geçen yıl en çok operasyon İstanbul’da düzenlendi. Bu ili sırasıyla Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Bursa takip etti.
İstanbul’da gerçekleştirilen 22 operasyonda 398 şüpheli yakalandı, 146 kişi tutuklandı. Ankara’da düzenlenen 10 operasyonda 181 kişi gözaltına alındı, 47 kişi tutuklandı. İzmir’deki 9 operasyonda ise 265 şüpheliden 75’i tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Türkiye genelinde 34 sayısıyla en çok organize suç örgütü operasyonunu düzenlenen bölge Marmara bölgesi olurken, Doğu Anadolu Bölgesi ise 1 operasyon ve 40 şüpheliyle son sırada yer aldı.
2008’de düzenlenen operasyonlarda ele geçen silah sayısı da azaldı. 2007’de 167 operasyonda 436 tabanca, 4 uzun namlulu silah ve 100 kuru sıkı tabanca, 2008’de ise 118 operasyonda 331 tabanca, 5 uzun namlulu silah ve 88 kuru sıkı tabanca ele geçirildi. (aa)