'Çetin Altan,yazdığı her türde başarılı oldu'

'Çetin Altan,yazdığı her türde başarılı oldu'
'Çetin Altan,yazdığı her türde başarılı oldu'
Hayatını kaybeden Çetin Altan için Radikal'e konuşan Doğan Hızlan ünlü yazarı, çok yönlü kişiliğiyle anıyor ve "Renkli yazı üslubuyla yazdığı her türde başarılı olmasını bilmiştir"dedi. Basın Konseyi yayımladığı mesajda "Işıklar içinde uyusun..." ifadelerini kullanırken, Gazeteciler Cemiyeti de başsağlığı mesajı yayımladı.

RADİKAL-Usta gazeteci-yazar Çetin Altan, 88 yaşında vefat etti. Çetin Altan'ın ardından konuşan Doğan Hızlan ünlü yazarı, çok yönlü kişiliğiyle anıyor. Çetin Altan’ı iyi tanıyan az sayıdaki genç kuşak yazarlardan Sibel Oral ise "Bizim kuşak maalesef onun edebiyatını ve değerini pek bilmez, ondan öğreneceğimiz bir şey varsa o da yazıya olan tutkunluğudur” diye anlatıyor. Cenaze tarihi henüz belli olmayan Çetin Altan’ın beklenmedik kaybı, yayınevinde de şaşkınlık ve üzüntüyle karşılandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nce (TGC), yapılan açıklamada, "Basınımızın usta kalemlerinden gazeteci-yazar Cetin Altan'ı yitirdik. Üzüntümüz büyüktür" denildi.

IŞIKLAR İÇİNDE UYUSUN

Basın Konyesi de Çetin Altan'ın ölümüyle ilgili mesajında,  "Romanları, oyunları ile edebiyat dünyasının renkli yazarı, eserleri dünya dilerine çevrilmiş 20. yüzyılın güçlü kalemi, eski milletvekili, duayen gazeteci-köşe yazarı Çetin Altan'ı kaybettik. Başta Ailesi'ne, sevenlerine, dostlarına ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz. Çetin Altan ışıklar içinde uyusun..." ifadelerine yer verdi.

'YAZDIĞI HER TÜRDE BAŞARLI OLDU'

Çetin Altan'ın ardından Radikal'e konuşan Doğan Hızlan şunları söyledi: "Çetin Altan, renkli yazı üslubuyla yazdığı her türde başarılı olmasını bilmiştir. Biz değerlerimizi hayatının bütün safhalarını düşünerek, kale alarak yazmalıyız, tanıtmalıyız. Türkiye’deki demokrasi çalışmalarında yazısından milletvekilliğine kadar anılması ve hatırlanması gereken çok önemli işler yapmıştır. Gazete dünyasında edebiyat lezzeti taşıyan gazeteci yazarlar benim açımdan düşüncelerini en etkileyici biçimde okuruna yansıtan kişilerdir. İşte Çetin Altan da bunlardan biridir."

'30 KİTABINI YAYINLADIK'

Kitaplarının yayımlayan İnkilap Kitabevi adına konuşan Senem Devis işe şöyle konuştu: "Bugüne dek Çetin Altan’ın 30 kitabını yayımladık… Son günlerde torunu Ömer Altan ile birlikte 3 kitabını yeniden çalışıyor (Kavak Yelleri ve Kasırgalar, Büyük Gözaltı, Tarihin Saklanan Yüzü), Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’ndan evvel görmesini arzu ediyorduk… Hatta daha dün, Ömer Altan ile bir arada kapaklar ve arka kapak yazıları üzerine konuşuyorduk… Çok üzgünüz…"

'KARARTMAK İSTEYENLERE İNAT!'

Çetin Altan’ı iyi tanıyan az sayıdaki genç kuşak yazarlardan Sibel Oral usta yazarı “Bizim kuşak maalesef onun edebiyatını ve değerini pek bilmez, ondan öğreneceğimiz bir şey varsa o da yazıya olan tutkunluğudur” diye anlatıyor.  Sibel Oral (yazar): Direne direne, dolu dolu geçen bir hayat. Ama bence her şeyden önemlisi onurlu bir hayat. Direnişinin gücü hiç şüphesiz kaleminden geliyordu. Türkiye edebiyat tarihi onun gibi yazıya bu kadar sıkı tutunan, yazıyla nefes alan bir yazar görmemiştir. Bir lafı vardı, tam hatırlamıyorum ama mealen, insanların değerli olmayı unuttukları bunun yerine önemli olmayı tercih ettikleriyle ilgiliydi. Bizim kuşak maalesef onun edebiyatını ve değerini pek bilmez, ondan öğreneceğimiz bir şey varsa o da yazıya olan tutkunluğudur. Bugün her yerde paylaşılan "Enseyi Karartmayın" yazısı tüm Türkiye halklarına mirastır. Ve tabii umudu da... "Torunlarımıza bırakmayı hayal ettiğimiz ülke bu değildi" diyor ama yine de ekliyordu: "hayal kırıklığı yaşamıyorum..." Ve şöyle devam ediyordu: "Ama siz uğraşırsanız mücadeleye devam ederseniz..." 

Bize düşen onur ve vicdanın peşine düşüp kalemle, sözün gücüyle mücadeleye devam etmek. Hem bir gazeteci hem de yazıyla ilişkisi olan bir insan olarak, ensesi kararmış bu ülkenin sıradan bir vatandaşı olarak, çok üzgünüm. Ama o "Enseyi karartmayın" dedi bir kere, karartmak isteyenlere bin inat karartmayacağız...