Çetin Doğan: Bugün olsa yine imzalarım

Çetin Doğan: Bugün olsa yine imzalarım
Çetin Doğan: Bugün olsa yine imzalarım
28 Şubat davasında ifade veren dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Çetin Doğan, BÇG'nin kuruluş belgesini bugün olsa yine imzalayacağını söyledi.

28 Şubat davasında, dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Çetin Doğan savunmasını tamamladı.  Batı Çalışma Grubu kuruluş belgesini kendisinin hazırladığı anlatan Çetin Doğan, "Belgeyi bugün olsa yine imzalarım" dedi.

Doğan, Batı Çalışma Grubu’nun terör örgütü olarak gösterilmesine tepki gösterdi.  Eski Genelkurmay Harekat Daire Başkanı Çetin Doğan, 28 Şubat davasındaki savunmasında, Batı Çalışma Grubu’nun kuruluş belgesini kendisinin hazırladığını hatırlatarak, "Bugün de olsa altına imzamı atarım" dedi.

BRİFİNGLERİ ANLATTI Doğan, "Genelkurmay karargahında 3, İstanbul Harp Akademileri'nde de 1 brifing verildi. İlk brifing YÖK ve öğretim görevlilerine, ikincisi medya ve işadamlarına, üçüncüsü de yüksek yargı mensuplarına verildi. Son brifing ise İstanbul'da Harp Akademileri’nde STK'lar ve oda temsilcilerine verildi. Bu brifinglerde hiçbir kurum ya da kişiye talimat verilmedi. BÇG'yi terör örgütü saymak TSK'yı terör örgütü saymakla eşdeğerdir” şeklinde konuştu.

DEMİREL'E VERİLEN BRİFİNG
Doğan, 9. Cumhurbaşakanı Süleyman Demirel'e verilen brifingi de anlattı: "Halkın TSK'ya bağlı kalması için zaman zaman brifingler verildi. Geniş kapsamlı verilen brifinglerde irtica ve bazı siyasi gelişmelerden duyulan endişeler dile getiriliyordu. Genelkurmay karargahında verilen brifingde gerginlikler ve endişeler Cumhurbaşkanı Demirel'e de iletildi. Brifinglerde 54. hükümet doğrudan gündeme gelmemiş, hatta Refahyol hükümetinin laik, demokratik düzene bağlılıkları dile getirilmiştir."

FİŞLEME SORUSU
Sanık Hüsnü Dağ'ın avukatı İlyas Aktaran, Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in, "fişleme faaliyetlerini sadece silahlı kuvvetler yapmış" gibi bir yorumla sanığa soru sorduğunu ileri sürerek, Doğan'a, "Fişleme faaliyetlerini silahlı kuvvetler mi yapıyor, yoksa devletin başka birimleri de var mı " sorusunu yöneltti.

Çetin Doğan soruyu, "Silahlı kuvvetlerde, sakıncalı personelle ilgili bilgiler yazılır yaptığı faaliyetler takip edilir. Kesinlikle silahlı kuvvetlerde sivil kesime aitbir fişleme yok. BÇG'de, kesinlikle hiçbir dinleme, fişleme faaliyeti olmaz. Bu konuda bize de intikal eden birşey olmadı" şeklinde yanıtladı.

Çetin Doğan, "Genelkurmay Başkanlığı içinde köstebek vardır, bu kurgulanmış davanın köstebeğidir" dedi.

DEMİREL HAKKINDAKİ SUÇ DUYURUSU
Müşteki Avukatı Mustafa Polat'ın Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla gönderdiği Süleyman Demirel ile ilgili suç duyurusunun, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı yarın saat 10.00'a erteledi.