Çetin Doğan dalgınlıkla itiraf etmiş!

Çetin Doğan dalgınlıkla itiraf etmiş!
Çetin Doğan dalgınlıkla itiraf etmiş!
Balyoz Davası'nın gerekçeli kararında 1 numaralı sanık Çetin Doğan'ın dalgınlıkla 'Darbe planı görüşüldü' sözünü ağzından kaçırması delil olarak kabul edildi

İSTANBUL - İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Balyoz Davası'nın gerekçeli kararını açıkladı. Davanın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile ilgili bölümde ilginç detaylara yer verildi.

Kararda sanık Çetin Doğan'ın huzurdaki savunmaları sırasında seminerde 'Darbe planı görüşüldü' şeklinde beyanda bulunduğu, ancak sanık Doğan'ın bunun zabıtlara yanlış geçtiğini belirterek itiraz ettiğini 17 Mart 2011 tarih ve 24 nolu celsenin saat 09.50'de görüntü ve sözlerinin huzurda kendisine gösterildiğinde sanığın bu sözlerinin aynen ağzından çıktığını ve çözümlemenin doğru yapıldığının anlaşıldığını belirtildi.


" DOĞAN, AĞZINDAN KAÇIRDI"

Sanık Doğan'ın da bu kez dil sürçmesi olduğunu, amacının bu olmadığının, yanlış söylediği beyan ettiğinin anlatıldığı kararda, "Sanığın bu sözlerinin gerçek amaç ve kastını gösterdiği, sanığın ve seminere katılan ve mahkum olan diğer sanıkların yargılama boyunca seminerde darbe planının görüşüldüğünün saklamaya çalıştıkları bu yönde yoğun gayret gösterdikleri ancak sanık Çetin Doğan'ın savunma sırasındaki bir anlık dalgınlıkla seminerde asıl görüştükleri konun darbe planı olduğunu ağzından kaçırdığı, diğer deliller de gözetildiğinde bunun bir dil sürçmesi olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığının altı çizildi.


“SİYASETİ KONTROL EDERMİŞCESİNE"

Kararda Sanık Doğan'ın savunmasında meslek hayatı boyunca hiçbir zaman siyasete bulaşmadığını, siyasetle işinin olmayacağını ancak asker olarak cumhuriyete karşı olacak davranışlara da sessiz kalamayacağını dile getirdiği belirtildi. Çetin Doğan'ın bu savunmasına ilişkin mahkeme ise kararında şu değerlendirmede bulundu: "Sanığın kişiliği itibariyle seçim yolu ile gelmiş bulunan hükümetlere karşı sanki hükümeti, siyaseti kontrol edermişcesine bir tavır takındığının göstergesi olduğu, sanığın bu sözleriyle ordunun hükümetin üstünde bir konumu olduğu veya ordunun hükümeti denetleme, faaliyetlerini kontrol etme gibi bir görevinin olduğu anlamına geldiği, ancak Cumhuriyeti korumanın her Türk vatandaşının görevi olduğu, hukuk devleti ilkesinde demokrasinin oturmuş olduğu bir ülkede de ordunun görevinin hükümetin emrinde özellikle de dış tehdite karşı ülkeyi korumak olduğu, bu hususun gözden kaçırılmaması gerektiği, eğer halkın kendisini yöneten siyasilerden bir memnuniyetsizliği varsa memnuniyetsizliği giderme yolunun da yine seçim yolu olması gerektiği' belirtildi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/111574911157496

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ordu çok dalgındı - aharasa

  geçmişte dalgınlıkla başbakan astılar, dalgınlıkla binlerce insanın hayatını kararttılar, yüzlerce genci astılar, dalgınlıkla hayatımızdan silemediğimiz bir anayasayı hayatımıza kaktılar, dalgınlıkla demokraismizin bir türlü düze çıkamamasına, nefretin ve intikamın kültür ögesi haline gelmesine, toplumun sisyasi olarak bölünmesine yol açtılar. ama ne yazık ki dalgınlık sadece onlarla kalmadı

  Allah Söyletmiş... Ne Dalgınlığı... - şilannadire

  Siyasete karışmazmış, ancak Cumhuriyeti tehlikede görürse, sessiz kalamazmış... Yani bu ülkede yaşayaan insanları yok farzetmekte Çetin Doğan beyefendi, memleketin ve cumhuriyetin tek koruyucusu... Bu millet artık bu safsataları yemez...

  Dalgınlıkla itiraf. - gokkurt

  Mahkeme zaten böyle bir sözü delil hanesine yazıyorsa işin çılkını çıkarmaya çalışıyor demektir. Bilinir ki bu memlekette hem karakolda, hem töre cinayetlerin itiraflar vardır ama inanılmaz. Birinde zor vardır, ikincisinde suçu üstlenme. Eğer böyle ağızdan kaçan sözlere itibar edilecekse üçlüsü var Baransu'dan: "Mustafa Balbay'ı biz aldık, aldık" diye kere üst üste ! ilişim: https://www.youtube.com/watch?v=FPE_Ro7Bhog Devlet elindeki yargı gücünü böyle olmayan itiraflara bağlayacaksa sokakta adam kalmaz.

  lazım olacak - unuttum

  iş bu gerekçe kayda geçsin. ileride çok lazım olacak;halkı kin ve düşmanlığa sevkeden cümleleri "dil sürçmesi", "onu demek istemedi" gibi gerekçelerle savunulan zat-ı muhterem gün gelir de yargılanırsa pek lazım olacak.

  allah söyletmiş - ALTAR2

  darbeciler bazen öyle saçma sapan savunma yapıyorlarki toprağa çeşitli yerlere zulalanmış saklanmış bomba silah yakalanıyor bunları polis koymuş diyorlar donanmadan parkenin altına gizlenmiş dokuz çuval belge çıkyor bunları uzman askerler koymuş diyorlar internetten darbe dökümanları yazılımlar çıkyor bunları uçankuş koymuş virüs atmış diyorlar yahu kardeşim hepimiz din kardeşiyiz diyeceğim onada kızıyorlar, biz dokuz kardeşiz birbirimizi tanırız bee kardeşim böyle durmadan yalan söylersen allah adamın elini ayağını birbirine karıştırır pat diye doğruyu söylersin, ondan sonrada çevir kazı yanmasın yaparsın

  ... - Kharon

  Şahsen benim için belgeye de gerek yok, aklı başında her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı AK Parti gibi gerici, şeriatçı, dinci, yobaz bir partinin iktidardan indirilmesi, laikliğin korunması için Aziz Nesin'in tarifiyle yüzde 60 lık dilimin içerisinde yer alan cahillerin bilmeyerek, anlamadan ileriyi göremeden seçtikleri Hükümeti, Ülkenin gerçek sahipleri tarafında Atatürk ilke ve inkilaplarını koruma amaçlı olarak darbe planı yapılacağını bilir. Bizim önceki askerler oldukça ilerici oldukları için kabile kurallarıyla ülke yöneteceklerini düşünmüşlerdir. Türk'ün gücünü Abd ye gösterecek kadar gerçek birer Türk olan bu askerler mahkemede atmadık takla bırakmadılar:) Benim darbeden nefret eden solcular paşalara niye sahip çıkıyorlar. Sol damar darbeden bile ağır basıyor demekki. Neyse bu gerici iktidarı askerler indirse hani fena da olamzdı, darbede saymazdık;)