Çetin Doğan'a 'kamu görevlilerine hakaret' davasından beraat

Çetin Doğan'a 'kamu görevlilerine hakaret' davasından beraat
Çetin Doğan'a 'kamu görevlilerine hakaret' davasından beraat
'Balyoz Davası'nda 20 yıl hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanık eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

İSTANBUL –  20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı Balyoz davasındaki savunmasında söylediği, "Terörle Mücadele Şubesi terör üretme şubesi haline gelmiş" sözleri nedeniyle yargılanan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, 28 Şubat Davası kapsamında tutuklu bulunduğu Ankara 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'ndan, Silivri 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) sistemiyle bağlandı. 'Kamu görevlilerine karşı görevinden dolayı hakaret' suçundan kamu davası açıldığını belirten mahkeme, yüklenen suç açısından sanığın kastının bulunmaması nedeniyle sanık Çetin Doğan'ın üzerine atılı suçtan beraatine karar verdi.

Silivri 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Avukat Hüseyin Ersöz katıldı. Emekli Orgeneral Çetin Doğan ise SEGBİS sistemi aracılığıyla 28 Şubat Davası kapsamında tutuklu bulunduğu Ankara 1. No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'ndan görüntülü olarak beyanı alınmak üzere saat 11.15'de hazır edildi. 


‘SON SÖZLERİ SÖYLEYECEK DURUMDA DEĞİLİM’
Bu davadan tutuksuz yargılanan Çetin Doğan, "İstanbul'a naklim konusunda dün saat 13.30 itibariyle mahkum kabul görevlileri naklim için geldiler, bana 'Kara yolu ile Metris Cezaevi'ne gideceğim' söylendi. Ben de kaldığım Silivri 5 No'lu Ceza L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda notlarım olduğundan oraya götürülmem gerektiğini söyledim. Çünkü Ankara'ya geçici nakil ile geldiğim için orada görülmekte olan davaya ilişkin belgeleri yanıma almadım. Notlarım, evraklarım Silivri 5 No'lu L Tipi'nde kaldığım koğuşta bulunmaktadır. Bu nedenle burada bir süre önce ceza infaz kurumuna dilekçe vererek orada savunmam alınması gerektiğini beyan ettim. Hatta 13. Ağır Ceza Mahkemesi savunmamın alındığını, naklimde bir sıkıntı olmayacağını belirtir ara kararı dahi gönderdi. Dolayısıyla şu anda son sözleri söyleyecek bir durumda değilim. Siz de eğer benim son olarak savunmamı almaya gerek duymazsanız karar vereceğiniz için daha önceki celsede talep ettiğim görüntülerin getirtilerek mahkemeniz tarafından izlenmesini talep ediyorum. Ayrıca hakaret ettiğim varsayılan TEM şubesi görevlileri ile yüzleşmek istedim" diye konuştu.


‘BİR DİYECEĞİM YOKTUR’
Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz de müvekkilinin duruşmaya getirilerek savunmasının alınmasına karar verilmesini talep etti.

Duruşmaya verilen kısa aranın ardından Hakim Kevser Çolak, dosyanın incelendiğini ve incelenecek başka hususun kalmadığını söyledi. Son sözü sorulan Çetin Doğan, "Bir diyeceğim yoktur" dedi. Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz ise, "Müvekkilimin beraatini talep ediyorum" diye konuştu.


‘SANIĞIN KASTININ BULUNMAMASI NEDENİYLE…’
Sanık Çetin Doğan'ın üzerine atılı 'Kamu görevlilerine karşı görevinden dolayı hakaret suçundan kamu davası açıldığını belirten Hakim Kevser Çolak, yüklenen suç açısından sanığın kastının bulunmaması nedeniyle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun (CMK) 223/2-c maddesi gereğince sanığın üzerine atılı suçtan beraatine karar verdi.


2 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU
İddianamede Çetin Doğan'ın ,17 Ocak 2012 tarihinde görülen Balyoz Davası'da "Terörle Mücadele Şubesi terör üretme şubesi haline gelmiş" şeklindeki ifadelerinde "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" suçunun işlediğinin tespit edildiği belirtiliyordu. iddianamede, Çetin Doğan'ın 3 ay 15 gün ile 2 yıl 4 ay arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.


SERPİL KIRKESER / DHA