Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı

Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı
Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 12 kişi tutuklandı
'Balyoz darbe planı' davası kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan emekli Orgeneral Çetin Doğan ile birlikte 6 kişi tutuklandı. Çetin Doğan,önce Metris Cezaevi'ne ardından Silivri'ye götürüldü.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki işlemleri tamamlanan Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa, emekli albaylar Halil Yıldız, Gökhan Murat Üstündağ, Ümit Özcan ve emekli binbaşı Refik Hakan Tufan, Adli Tabiplikte sağlık kontrolünden geçirildi. Beşiktaş 'taki İstanbul Adliyesi'ne sabah saatlerinde gelen sanıklar öğleden sonra hakim karşısına çıktı. 

ÇETİN DOĞAN METRİS CEZAEVİNE KONULDU
Doğan’ın da aralarında olduğu 6 kişi saat 14.30’da Metris Cezaevi’ne gönderildi. Doğan adliyeden çıkarılırken basın mensuplarına "Göreve gidiyorum. Kısmi seferberlik var bizim için. Arkadaşlarımın yanına gidiyorum. Bize savunma hakkı verilmeden tutukluyorlar. Yasalara aykırı. Sayın Başbakan’ın dediği gibi müfteriler iftiralarını ispat etmek zorundadır. Ama ne oldu, ispat etmiyor ama içeriye atıyorlar" diye konuştu.

Doğan, daha önce davayla ilgili fikirlerini kamuoyuyla paylaştığını hatırlatarak, "Davanın meşru zemini kalmamıştı, çünkü davanın zemini sayılan 11 CD'nin bir çete tarafından imal edildiği, üretildiği birçok kanıtlarıyla ortaya konulmuştu. Bu haliyle 16 Aralıkta duruşmada kimlik tespitine başlandı. Sıra bana geldiğinde söylediğim söz şu oldu: 'Sayın Başkan, bu dava Türk ulusuna çok pahalıya mal oluyor. Bu davada 196 sanık var, bu 196 sanığın 148 adedi hiç seminere iştirak etmemiş, sadece ve sadece dijital verilerde, imzasız dijital verilerde. Ne kuru imza var, ne dijital imza var. İsimleri geçtiği için burada sanık sıfatındalar. Biz davanın temelini oluşturan 11 nolu CD'nin sahte olduğunu kanıtlamaya hazırız" dedi.

BELGELER ÇÜRÜK, SAVUNMA YAPMAYACAĞIZ
Bütün belgelerin çürük olduğunu savunan Çetin Doğan, ''Ortada polislerin hazırladığı tespit tutanakları var'' diye konuştu. "Davanın meşru bir seyri kalmadı" diyen Doğan, "Gölcük'te çıkan 43 klasörde belge falan yoktur. Polis kendini hakim-savcı yerine koyuyor" dedi. Karara itiraz edeceklerini ifade eden Doğan, “Eğer itirazımız kabul olmazsa duruşmada savunma yapmayacağız. Avukatlarımız cübbe çıkaracak ve halkı muhatap alacağız. Manifesto hazırlayacağım, iddianameyi ben hazırlayacağım. Savcı ve hakimlere karşı bundan sonra söz bitmiştir. Ağır hasta olsam da bundan sonra hastaneye yatmak yok. Davaya devam edeceğiz" dedi.

"Lütfen evvela bunu konuşalım, bu tartışılsın ve görevlerinden, yabancı ülkelerden koşup buraya gelmiş arkadaşlar bu şekilde serbest kalsın" diyen Doğan, "Geriye 48 arkadaş kalıyor bu seminere iştirak eden. Seminere iştirak eden arkadaşlar, ben ordu komutanıydım, benim emrime uyarak buraya geldiler. Eğer seminerde bir suç isnadı varsa o doğrudan bana yöneltilmelidir. Arkadaşlarıma hiçbir suç isnadı olamaz. Çünkü benim emir komutama, emrime uymak zorundaydılar" dedi.

Bunun dikkate alınmadığını, duruşmaların, kimlik tespitlerinin devam ettiğini anlatan Çetin Doğan, bu arada sahte belgeler üretildiğini ve dosyaya delil eklemeleri yapıldığını savundu. Doğan, delil ekleme işinin aceleyle yapıldığını bunun sonucunda da çok büyük yanlışlıklar yapıldığını öne sürerek, bunların da belgelerde yanlışlıklar yapılması sonucu doğurduğunu anlattı. Çetin Doğan, Balyoz'un birinci aşamasında "sözüm ona emekli bir asker"in bir gazeteciye teslim ettiği belgelerdeki yanlışlık ve zaman çelişkilerinden daha fazlasının eklenen bu belgelerde görüldüğünü iddia ederek, "Nasıl görüyoruz? Evvela şunu söyleyelim, belgeler çuvallarla çıkarıldı, yaş imza, ıslak imza var diye ortalığa yeni bir bilgi kirliği kampanyası açıldı" dedi. Bu arada, Albay Cemal Temizöz ile Albay Cengiz Köylü'nün avukatı Hasan Gürbüz adliyeye gelerek karara itiraz etti.

TUTKUN PAŞA DA GÖZALTINDA
Balyoz Planı davasının 163 tutuklu sanığından biri de Çanakkale'de yaşayan emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun oldu. Balyoz Planı davası operasyonunun üçüncü dalgası kapsamında, 5 Nisan 2010 tarihinde, Çanakkale Merkez'e bağlı Güzelyalı Beldesi'ndeki evi aranan ve daha sonra gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun'un özgürlüğü 10 ay sürdü. 163 sanığın tutuklama kararı kapsamında emekli Tutkun paşanın da önceki gün (cumartesi) Silivri Cezaevi'ne konulduğu öğrenildi. Görülen tüm davalara avukatı Mehmet Altın ile birlikte katılan Tutkun paşanın, 12 Şubat'taki karar duruşmasında da yer aldığı ve kararın yüzüne okunduğu bildirildi.


TUTUKLU ASKERLERİN YAKINLARI ÖRGÜTLENECEK
"Balyoz" davasında mahkeme salonunda olmadığı için hakkında yakalama kararı çıkan Eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan, emekli ve muvazzaf paşalara karşı top yekün bir siyasi yargı infazı başlatıldığını savundu. Doğan, “Artık bu haksızlığa karşı ben en ön safta yer alma kararı aldım” dedi. Eşinin sağlık sorunu nedeniyle Silivri’deki duruşmaya gidemediğini, ancak bugün adalete teslim olacağını ifade eden Nilgül Doğan, Hürriyet’e şunları anlattı:

“Televizyonlarda seyrettim. Işık Paşa, tutuklu yakınlarıyla görüşmüş. Ben ne yazık ki eşimin yanından ayrılamadığım için gidemedim. Tutuklu yakınlarının çoğu Ankara ’dan. Davayı izlemek için Harbiye Orduevi’nde kalıyorlar. Ne diyecek, ne anlatacak tutuklu yakınları? Yapılan haksızlıkları, adaletsizliği anlatıp kendilerine yardımcı olunmasını istemişlerdir. Bakın bu insanların sağlıkları çok bozuk. Tam da sağlıklarına dikkat etmeleri gereken yaştalar. Rutubetli cezaevleri odalarında kalacak, sürekli makarna yiyecek durumda değiller. Bunları anlatmışlardır tutuklu yakınları.

Ben artık karar verdim. Bu haksızlığa karşı neler yapabiliriz, nasıl örgütlenebiliriz, yasal başka ne gibi haklarımız var, sesimizi tüm dünyaya nasıl duyururuz, bunun için çalışacağım. Çok geniş katılımlı bir platform kurmak için harekete geçeceğim. Kararlıyım, artık beni en ön saflarda göreceksiniz. Onlar da görecekler. İnanıyorum ki bu insanları haksız yere suçlayanlar da gün geldiğinde adalete hesap vereceklerdir.”

11’İ MUVAZZAF 12 ASKER TUTUKLANDI
Balyoz Planı davası kapsamında haklarında yakalama emri bulunan 11’i muvazzaf, 1’i emekli subay 12 sanık, haklarındaki kararın yüzlerine okunmasının ardından tutuklandı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, hafta sonu yol tutuklaması yapılan Tümamiral Soner Polat, Albay Nihat Özkan, Albay Mustafa Koç, Albay Abdurrahman Başbuğ, Albay Mehmet Ferhat Çolpan, Albay Nihat Altunbulak, Albay İbrahim Koray Özyurt, Yarbay Yunus Nadi Erkut, Yarbay Meftun Hıraca, Binbaşı Mustafa Yuvanç, Üsteğmen Erdinç Atik ile emekli Albay Harun Özdemir Merkez Komutanlığı’na bağlı görevlilerce sabah saatlerinde adliyeye getirildi. Sanıklar Balyoz davasının görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

TÜMAMİRAL POLAT: 4 GÜNDÜR MAĞDURUM
Mahkemede ifadesi alınan sanıklardan Tümamiral Soner Polat, 11 Şubat’ta yapılan duruşmaya katıldığını, buna rağmen hakkında yakalama müzekkeresi çıkarıldığını ve bu nedenle 4 gündür mağdur olduğunu belirterek, "Duruşmalarda delillerin çelişkili olduğu meydana çıkmıştır. İddia makamı lehe delilleri toplamadan, dijital verilere dayanarak iddianame hazırlamıştır. Dijital verilerin değiştirilmesi mümkündür, sanıklar dahi iddianamede karıştırılmıştır" dedi. Mahkemenin 12 Şubat’ta yapılan duruşmasına katılıp ve daha sonra duruşmadan ayrıldıkları için haklarında tutuklama kararı verilen muvazzaf sanıklar Binbaşı Mustafa Koç ve Albay Nihat Özkan ile duruşmaya katılmadıkları için haklarında yakalama emri verilen muvazzaf subay olan sanıklar Soner Polat, İbrahim Koray Özyurt, Mehmet Ferhat Çolpan, Meftun Hıraca, Nihat Altınbulak, Mustafa Yuvanç, Abdurrahman Başbuğ, Erdinç Atik ve Yunus Nadi Erkut haklarında çıkarılan kararların yüzlerine okunmasının ardından tutuklandı.
Mahkemeye çıkarılan emekli subay Harun Özdemir de, yine kararın yüzüne okunmasının ardından tutuklandı. Tutuklanan muvazzaf subaylar Hasdal Askeri Cezaevi’ne gönderilirken, emekli subay Harun Özdemir de Metris Cezaevi’ne götürüldü.

DOĞAN SİLİVRİ’YE SEVK EDİLDİ Balyoz Planı davası kapsamında tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderilen eski 1’inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, buradaki işlemlerinin ardından Silivri Cezaevi’ne sevk edildi. Doğan’ın 5 nolu cezaevinde kalacağı belirtildi. (dha,aa)