Çetin Emeç unutulmadı

Çetin Emeç unutulmadı
Çetin Emeç unutulmadı
Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, ölümünün 22'nci yılında anıldı

Murat DELİKLİTAŞ


İSTANBUL - Çetin Emeç’in Zincirlikuyu’daki mezarı başında saat 10.00’da yapılan anma törenine eşi Bilge Emeç, oğlu Mehmet Emeç, kızı Mehveş Emeç Birol, damadı Özalp Birol, torunu Selin Birol, Uğur Dündar, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan, Hürriyet Gazetesi yazıişleri müdürlerinden Tufan Türenç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve Emeç ailesinin yakın dostları katıldı.

Emeç’in mezarı başında bir konuşma yapan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, şunları söyledi: "Ustamızı anmak üzere burada toplanmak için Bilge hanımı aradığımda, benim açımdan çok önemli bir detayı hatırlattı bana 22 yıl önce Çetin Bey’i kaybettiğimiz gün yine böyle bir gündü, Çarşamba günüydü. Birdenbire zaman tünelinde adeta geriye doğru gittim ve yine aynı duyguyu hissettim. Eğer Allah ömür verir ve bu görevde devam edersem de, gelecek sene de söyleyeceğim duygu aynı olacak: Çaresizlik... 22 yıldır rahmetlinin mezarına gelip, hep aynı cümleleri kurmak, failiyle ilgili, suikast nedeniyle ilgili bir belirsizlik, bir cehalet içinde olduğumuzu itiraf etmek açıkçası insanı rahat ettirmiyor. Belki de bu eli kanlı canilerin yapmak istediğine karşı isyanımız da bu yüzden. Onlar bizi korkutmak istiyorlar, onlar bizi, yani meslektaşlarımızı, özgür, eleştiren basını ya öldürmek ya hücreye atmak istiyorlar. Ama biz biraz da durumdan vazife çıkararak, çaresizliğimizi hatırlıyoruz. O çaresizlik bugün beni buraya getirdi ve eminim ki, Hürriyet Gazetesi’nde Çetin Bey’in değer ve onur kattığı o koltukta oturduğum her gün benim yaptığım gibi, benden sonraki her genel yayın müdürü buraya gelecek, bu çaresizliği hissedecek, bu çaresizlik içinde gazetesine dönüp, gazetesini yapacak, unutmayacak, unutturmayacak."

Konuşmanın ardından Çetin Emeç ile aynı saldırıda hayatını kaybeden şoförü Sinan Ercan için dua okundu. Duanın ardından Emeç’in torunu Selin Birol, dedesine hitaben yazdığı yazıyı mezarı başında okudu. Selin Birol şunları söyledi:
"Değerli büyüklerim hepinizi saygıyla selamlıyorum. Biliyorsunuz ki, ben daha bir çocuğum. Peki, çocuklar en çok ne isterler? Sadece oyunun olduğu bir dünyada yaşamayı ya da her köşesi şekerle ve oyuncaklarla kaplı bir dünyayı… Görünmez olmayı veya uçabilmeyi mi isterler? Ben aslında zaman zaman bunların hepsini istiyorum. Ama inanın bana son zamanlarda en çok istediğim şey dünyaya kocaman bir barış bulutu döşemek. Rengi de açık pembe olabilir. Barış demek, huzur demek, sevgi ve saygı demek. Benim barış bulutlarım yağmur olup, yağacak ve bütün dünyaya sevgi, saygı ve hoşgörü dağıtacaklar. Herkes huzur içinde yaşayacak ve kimse sevdiklerinden ayrılmak zorunda kalmayacak. Benim en çok istediğim şey işte bu. Öğrenmiş oldunuz. Barış, barış ve tekrar barış. Bugün Çetin dedeme buradan kucak dolusu sevgilerimi ve dualarımı gönderiyorum." (dha)