Cevap ve düzeltme

11.02.2007 tarihli Radikal gazetesinin 4. sayfasında yayımlanan 'Bırakın Akbük Kilise'si de dağınık kalsın' başlıklı haber tamamen gerçekdışı olup şirketimizin itibarını haksız şekilde sarsan ifadeler içermektedir.

11.02.2007 tarihli Radikal gazetesinin 4. sayfasında yayımlanan 'Bırakın Akbük Kilise'si de dağınık kalsın' başlıklı haber tamamen gerçekdışı olup şirketimizin itibarını haksız şekilde sarsan ifadeler içermektedir. Zira Akbük Kilisesi restorasyon uygulaması İzmir Rölöve Müdürlüğü denetiminde, restorasyon kurallarına ve aslına sadık kalınarak şirketimizce gerçekleştirilmektedir.
Zaten 14.2.2007'de Kültür Bakanlığı İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılan inceleme neticesinde hazırlanan raporda, yapılan tüm imalatların Aydın Koruma Bölge Kurulu'nun onaylı projesine uygun olarak içtenlik ve özenle yapılmakta olduğu belirtilmektedir.
Oysa haberde; yeni harpuştanın taraklanması, kilisenin balyoz ve keserle tahrip edildiği, çimento içermeyen horasan harçla yapılan sıvamaysa boyama olarak gösterilmiştir. Kilisede bulunanların, şantiye şefimiz O.Ö.'nün evinde yakalandığı belirtilerek adeta tarihi eser kaçakçılığı suçunu işlemeye kalkışmış gibi kamuoyuna duyurulan olayda herhangi bir ev baskını olmadığı gibi O. Ö. hakkında asılsız suç duyurusuyla başlatılan soruşturma Didim Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen takipsizlik kararıyla sonuçlanmıştır. Adli mercilerce yaptırılan bilirkişi incelemesiyle tarihi eser olduğu iddia edilen materyallerin bu özelliği taşımadığı, yurtiçinde alım-satımının serbest, niteliksiz oldukları tespit olunmuştur.
Şirketimizin ticari ve mesleki itibarını zedeleyen asılsız bu iddialar karşısında cevap hakkımızı kullanmak zarureti doğmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Anı Anıtsal Yapıları Koruma Değerlendirme ve Yapım Mimarlık Restorasyon Ltd. Şti.