Cevap ve düzeltme metni

Gazetenizin 16.04.2007 tarih ve 3838 sayılı yayınının üçüncü sayfasında yayınlanan "BU ADAMLAR NE YAPIYOR?" başlıklı haberiniz, valiliğimizce incelenmiştir.

Gazetenizin 16.04.2007 tarih ve 3838 sayılı yayınının üçüncü sayfasında yayınlanan "BU ADAMLAR NE YAPIYOR?" başlıklı haberiniz, valiliğimizce incelenmiştir.
Kamuoyunun doğru bilgi edinme hakkına saygının gereği aşağıdaki hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Bildiğiniz gibi basının fonksiyonlarından biri de 'doğru haber' ile kamuoyu yaratmaktır.
Haber yapılırken sadece fotoğraf karelerinin değerlendirilmemesi, o karede yer alan kişilerin görüş ve değerlendirmelerin dikkate alınması gerekmektedir. Bu bağlamda 16.04.2007 tarihinde yayımlanan Didim Altınkum Plajı ile ilgili olarak fotoğraf karesinde yer alan kişiler, haberden rahatsızlık duyduklarını, gerçeği yansıtmadığını, yanlarında görülen şahısları daha önceden akşamları gittikleri cafe barların çalışanları olduğunu, kendilerine herhangi bir saygısızlık etmediklerini, aralarında sohbetten öteye gitmeyen konuşmalar olduğunu, bu hususlar dışında kendilerine iş yerlerine gelmeleri yönünde tekliflerde bulunmadıklarını ifade etmişlerdir.
Bu açıdan baktığımızda kılık, kıyafet olarak alt sınıf gibi gözüken bir insanı direkt olarak maganda şeklinde yorumlamak, hem o kişinin insani haklarına saygısızlık hem de basın etiği açısından oldukça olumsuz bir durumdur.
Öte yandan, ilçemize tatil için gelen turistlerin gerek emniyet birimlerine, gerekse kaymakamlık ve valilik makamına yazılı ve sözlü olarak bir şikâyetleri bulunmamaktadır.
Bu bakımdan, haberlerin titizlikle araştırılmadan yayımlanması, turizmi baltalayacağı gibi kamuoyu da yanlış bilgilendirilmiş olacaktır.
Basın kuruluşlarının topluma yön verdiklerinin bilinci içinde kişilik haklarına saygılı, objektif, karalama kampanyalarına yer vermeden, hukuka, basın ahlak ve meslek kurallarına saygılı yayın yapılmasını temenni ediyorum.
Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde; 5187 sayılı Basın Kanunu'nun 14'üncü maddesi uyarınca, süresinde gönderilen gerekli düzeltmenin, ilgili yayının yer aldığı sayfa ve sütunlarda aynı şekilde yayımlanarak kamuoyuna duyurulmasını önemle rica ederim.

Mustafa Malay
Aydın Valisi