Cevapsız arama çetesi!

ANKARA - Son aylarda cep veya sabit telefonuna +393 kodlu cevapsız arama gelen çok sayıda kişinin dolandırıldığı iddiası, TBMM’ye  kadar geldi. Bu dolandırıcılık yöntemine karşı +393 koduyla gelen aramaların kesilmesi de gündeme geldi. Bu yapılırsa İtalya’ya tüm aramaların engelleneceğini belirten  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise GSM işletmecilerinin tüketicilerini uyardığını söyledi. 
Bazı uyanık vatandaşlar, İtalya üzerinden GSM şirketleriyle yaptıkları anlaşmalar aracılığıyla vatandaşların cebindeki parayı çalıyor. +393 koduyla başlayan bir cevapsız arama,  vatandaşlarının cep ya da sabit telefonlarına düşüyor. Ancak numaranın kime ait olduğu bilinmiyor. Kendisini kimin aradığını merak edip numarayı arayanları çeşitli dillerde konuşan bir robot karşılıyor ve oyalayarak bir süre konuşturuyor. Robotla yapılan görüşmenin bedeli ise dakikası 50 dolar üzerinden ücretlendiriliyor!
MHP’li Osman Tankut, Ulaştırma Bakanı Yıldırım’a konuyla ilgili yazılı önerge vardi. Yıldırım ise ilgili kurumlara bu konuda şikayet gelmese de GSM işletmecilerinden, aboneleri bilgilendirmelerini istediklerini, şirketlerin de  internete uyarıcı mesajlar koyduklarını söyledi. Bakan Yıldırım, +393 koduyla başlayan aramaların engellemeyeceğini vurgulayarak, “Bu kodlu numaralara karşı aramaların durdurulması halinde, İtalya’ya yapılacak aramalar engellenir” dedi.  (Radikal)