Çevik Bir için suç duyurusunda bulunuldu

DTP Diyarbakır Milletvekili Birdal ve İnsan Hakları Derneği(İHD) Genel Başkanı Türkdoğan, Emekli Orgeneral Çevik Bir hakkında "andıç" olayındaki rollerini öne sürerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduDTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ve İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Emekli Orgeneral Çevik Bir hakkında "andıç" olayındaki rollerini öne sürerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Birdal, suç duyurusunda bulunduktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İHD genel başkanıyken saldırıya uğradığını hatırlatarak şunları kaydetti:
"Emekli Orgeneral Çevik Bir hakkında 30 Kasım 2000’de Çevik Bir hakkında soruşturmada bulunduk. Ama sonrasından bize soruşturmanın yapılıp yapılmadığı hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Bu günde suç duyurumuzda bulunuyoruz. Şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın yürütülerek kamu davasının açılmasını ve şüpheliler hakkındaki bu dilekçemizin bir suretinin İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi için gereğini yapılmasını talep ediyoruz"
İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da, "Andıç olayından etkilenen tüm kişi ve kurumlar hakkında da suç duyurusunda bulunması gerekir" değerlendirmesinde bulundu. (anka)
"