Çevik Bir imzalı gizli belgelerde 28?Şubat sürecinin perde arkası

Çevik Bir imzalı gizli belgelerde 28?Şubat sürecinin perde arkası
Çevik Bir imzalı gizli belgelerde 28?Şubat sürecinin perde arkası

Askerlerin 28 Şubat 1997?deki MGK toplantısıyla başlattığı süreçte Refahyol hükümeti devrilmişti.

İSTANBUL - 28 Şubat’ın yıldönümünde, dönemin Genelkurmay Başkanlığı’nın irtica ile mücadelede konusundaki hazırladığı gizli belgeler ortaya çıktı. Eski Genekurmay 2. Başkanı Çevik Bir imzasıyla hazırlanan 12 sayfalık gizli raporda, Refahyol ve Milli Görüş’le nasıl mücadele edileceği tek tek anlatılıyor. Raporda, irtica tehditine karşı ‘mücadele ordunun birinci önceliğidir’ deniliyor. 
Taraf gazetesi, dün post-modern darbe olarak anılan 28 Şubat’la ilgili Çevik Bir imzalı gizli belgeleri yayımladı. Habere göre, dönemin generalleri Refahyol hükümetini devirme ve toplumu biçimlendirme planlarını içeren gizli ibareli resmi yazışmalarda irtica ile mücadelede yapılması gerekenleri sıralıyor.  

‘Müdahale gerekli’
6 Mayıs 1997 tarihli ‘Gizli’ damgalı 12 sayfalık rapor, 28 Şubat’ın yol haritası niteliği taşıyan karar ve emirlerden oluşuyor. Çevik Bir imzalı gizli belgede, Refahyol’a ve Milli Görüş hareketine askeri müdahale yapılmazsa, bu çizgideki partilerin 2000’de yüzde 34, 2005’teyse yüzde 67 oy alarak iktidara gelip rejimi değiştireceği öngörüsünde bulunuluyor. Dindarlaşmanın tehdit olarak algılandığını kanıtlayan belgelerde, ‘laik kesimin aymazlık içinde olduğu’ ve gidişata ‘dur’ demenin orduya düştüğü ancak bunun medya ve sivil toplum kullanılarak yapılması gerektiği ifade ediliyor.
28 Şubat’ın sürecinin yol haritasının belirlendiği belgelerde, Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde Batı Çalışma Grubu Rapor Sistemi’nin oluşturulduğu ve Batı Harekât Konsepti’nin yayımlandığı belirtilip, Türkiye genelinde ‘Her türlü gelişmenin sürekli takip edilerek ilgili makamların zamanında harekete geçirilmesi’, ‘sorumluluk bölgesi ayrımı gözetilmeksizin’ isteniyor. Kişilerin, kurumların, ticari firmaların, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların fişlenmesinin istendiği belgede, ‘Jandarma Genel Komutanlığı’nın yurdun en ücra köşesine kadar ulaşan yaygın teşkilat yapısı ve vatandaşlarla olan ilişkileri nedeniyle her türlü gelişmeyi anında tespit edebilecek imkânlara sahip olduğuna’ da vurgu yapılıp, jandarmanın nasıl bir yol izleyeceği de anlatılıyor. (Radikal)