Çevik Kuvvet: Genç, muhafazakâr ve itaatkâr

Çevik Kuvvet: Genç, muhafazakâr ve itaatkâr
Çevik Kuvvet: Genç, muhafazakâr ve itaatkâr
Çevik Kuvvet, savunmasız kişinin yüzüne gaz sıkarken ne düşünür, emri hiç mi sorgulamaz? Bu polisler nasıl seçilir, sorgulayan ne olur? İşte yanıtı.
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Bu haberin çıkış noktası, herkesin doğrudan polise sorduğu bir soruydu aslında: “İlla ölelim mi, durmanız için?” Polis aracı TOMA sıkıştırmış, tazyikli su sıkıyor. Herkes yüzükoyun yatmış. Bırakın kaçmayı; kımıldayacak alan bile yok. Birkaç saniye sonra ise küçük bir patlama sesinin ardından ciğerleri bembeyaz bir bulut dolduruyor. Peki, polis emri hiç mi sorgulamaz? Gaz atarken ne düşünür? Konuyu Emniyet-Sen’in kurucularından olan ve avukatlığını da yapan eski polis Emrullah Aksakal’a sorduk. 80 öncesinde Çevik Kuvvet’te görev yapan kıdemli memurlar emri sorguladıkları için, 12 Eylül sonrası 20’li yaşlardaki memurların görevlendirildiğini anlatıyor Aksakal. Ve emir-itaat konusunu tek atışta açıklıyor: “Meslekte ikbal bekleyen yeni memurlar, emir verenin isteklerini fazlasıyla yapmak ister. Bunlar itaat etmezse aday memurluktan asil memurluğa geçemezler.” Aksakal, genç polislerin portresini şöyle çiziyor.
GAZ, EN KOLAY MÜDAHALE YOLU
Gaz sıkma toplumsal müdahalenin en kolayı. Bir kere pratik; uzaktan müdahaleye imkân verir, sıkılan gazdan sıkana ulaşılması mümkün değil. İzi doktor raporu aşamasında geçmiş olur. Gaza maruz kalan karşılık veremez.
EĞİTİM VE CEZALANDIRMA YOK
Polislerin insanlara vahşice saldırması şeklinde bir genelleme doğru olmaz. Birçok toplumsal müdahalede “Vurma!” diye meslektaşlarına engel olan polis görülür. Hata yapanlar var diye teşkilatı kötülememek lazım. Şu an nereden baksanız İstanbul’da 15-20 bin polis görev yapıyor bu gösterilerde. Üç-beş kişi bir araya gelip gözaltına aldıkları adamı çok ciddi dövenler var. Evin içine gaz atanlar, eylemciye taş atanlar... Vatandaşa bu kadar kötü davrananlar mutlaka cezalandırılmalı. Ama bu memur neden böyle yapıyor, marjinal grupla normal eylemciyi nasıl ayıramıyor diye de sorulmalı. Amirler neden net bir şekilde görev tanımı yapmıyor, uygulamayı kontrol etmiyor diye sorgulanmalı. Siyasi otorite belirlediği derecenin aşılmaması için eğitim ve cezalandırma yapar. Sorun, eğitim ve cezalandırmanın yapılıp yapılmadığındadır. Kolluğun siyasi otoriteyle eylemci arasındaki rolüdür. Bir memur yanlış işler yaptıysa bile siyasi otorite onu eğitmek için ne yaptı şimdiye kadar? Hammaddeniz neyse, aldığınız ürün/hizmet de o olur. Gariban polisin ne suçu var, İstanbul gibi yerde yaşam savaşı veriyor.
ASIL SİYASİ OTORİTE ELEŞTİRİLMELİ
Devletin otoritesine karşı gelen birileri var. Polise verilen görev de onlara engel olmak. Parkta sadece bekleyen kişilere gaz atılırsa o zaman ona duygusal düşüncesini sorabiliriz. Ama taş atılıyorsa, sorgulamaz bile. “Bana taş attı, meşru müdafaa” der, gaz sıkar. Onun işi net: Kanun çerçevesinde emirleri yerine getirmek. Sabahın altısında parkta sadece oturan insanlara saldırmak, tabii ki normal bir davranış değil. Ama ben müdahale kararını polisin verdiğini düşünmüyorum. Şu unutulmamalı: Polis uygulayıcıdır, sorumlu gücün karar ve derecesini belirleyen siyasi otoritedir. Burada tartışılması gereken de siyasi otoritedir. Asıl ona dur denilmesi lazım. Türkiye uygulamasında; kolluğa güç kullanma talimatı verilir, olaydan sonra da toplumsal tepki veya hukuksal zorlama gelirse polisten birkaç günah keçisi seçilerek baskı unsurunun gazı alınır. Oysa yapılması gereken karar mercilerindeki insanları sorgulamaktır. Alınan ve alta verilen emir, görev tanımı neydi? Bu emrin yapılabilirliği sorgulandı mı? Uygulaması denetlendi mi? Bunların hiçbiri yapılmaz. Bu olumsuzluğun üzerine polislerin çağdaş olmayan iş yaşamı eklenince verilen güvenlik hizmeti defolu oluyor. İyi hizmet üretemeyen polis, siyasi görüşünü işine karıştırınca da kalite iyice düşüyor. Polis işine duygularını karıştırdığı için amatörlükten öteye geçemiyor.
SOLCULAR ONLARA, ONLAR SOLCULARA KARŞI
Polis genelde köy veya varoş kökenli. Bu nedenle muhafazakâr. Bu nedenle türban eylemcisine, cuma (namazı) çıkışı eylemcisine, Madımak Oteli eylemcisine hoşgörülü. Otoriteye sorgulamadan bağlı. Bu nedenle Diyarbakır Meydanı’nda Türk bayrağı yakan, PKK eylemcisine hükümetin sürecinden dolayı hoşgörülü hatta ağlayandır. Bu nedenlerle de taraf oluyor. Taraf olunca ülkücü, muhafazakâr, cemaatçi, sağcı oluyor ancak hiçbir zaman solcu olamıyor, olmuyor. Solcular hep polisi dışlamıştır, alt kesim görmüştür, kendi de hiçbir zaman polis olmayı düşünmemiştir. CHP ’ye “Bugün iktidarsınız” deseniz, size bir tane Emniyet Genel Müdürü adayı gösteremez. Sol kesim artık polise sahip çıkmalı. Halk onları anlasın ki onlar da halkı anlasın.
ALTI GÜNDÜR ÇALIŞIYORLAR
Kendinizi polisin yerine koyun; müdahale ediyor, müdahale edilenler tarafından fırça yiyor. Müdahale etmiyor bu sefer neden etmiyorsun diyorlar? Ve altı gündür çalışan bu adamlardan sağlıklı düşün-mesini de beklememek gerek. Anayasa’nın 137. maddesini neden sorgulamıyorlar diyorsunuz, sorgulayacak durumda değil ki! Altı gündür dışarıda, her taraftan fırça yiyor, eleştiri alıyor.
SORGULAYANLAR 12 EYLÜL’DE ATILDI
Çevik Kuvvet’ten şubelere gitmek amirinin sübjektif değerlendirmesine bağlı olduğu için, meslekte ikbal bekleyen yeni memurlar emir verenin isteklerini fazlasıyla yapmak ister. Emri sorgulayamaz; zira bırakın mesleki olgunluğu hayat görüşü dahi daha çok yenidir. Çevik Kuvvet’te hep yeni, 20 yaşlardaki arkadaşlarımız görevlendirilir. 1980 öncesinde bu birimlerde kıdemli memurlar emri sorguladıkları için, 12 Eylül sonrası ‘tıfıl’ memurlar görevlendirilir oldu. İtaat etmezlerse aday memurluktan asil memurluğa geçemezler. Reşit kız arkadaşı polisevindeki odasına girdi diye meslekten atılan memurun emri sorgulaması mümkün mü? Bir polisin sendika kurucusu olmasının hemen ertesinde; 1996 yılında edinilmiş bir bilgiden dolayı 2012 yılında apar topar gözaltına alınması uygulamasında, memurun emri sorgulaması beklenebilir mi? Yasa haftada 40 saat demesine rağmen 60 saat çalıştırılan polisin hukuku uygulamasını bekleyemezsiniz.


  http://www.radikal.com.tr/1136152113615218

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yorum yazmıyorum - berkayhür

  Açıklama Garabet - rockas 'a aynen katılıyorum. Sırf tek beğeni yetmez diye tekrar okuyun "Açıklama Garabet - rockas"

  ates düstügü yeri yakarmis - karayel1965

  yillarca solcular ve kürtler polisin her türlü sidetine maruz kaldiklarinda ufak bir tepki gösterebilseydik bugün bunlar olmazdi.oysa polisin arkasindan saksakcilik yapildi muhaliflere saldirildi bana dokunmayan bin yasasin mantiginin sonucudur bu olanlar.

  Polis ve sol düşünce - efeg27

  Polis ile sol kesimin arasında kara kedi var doğru ama tüm polislerde sağcı değil aynen tüm askerlerin solcu olmadığı gibi... benim komser yada amir seviyesinde bir kaç tanıdığım var ve bunlar sol görüşlü ailelerin çocuklarıdır. Evet belki sayıları azdır ama zaten sol kesim nüfusa göre az değilmi ? İşin ilginci subayların ezici çoğunluğu sağ görüşlüdür hatta seçim sandıklarında askeri lojmanlaran oylara bakarak bunu teyit edebilirsiniz. Yargıda ise oran birbirine yakın sanıyorum... CHP ikitidar olsa EGM gösterebilirmi bilemem ama bu durumda ne yapacak, teşkilatımı dağıtacak ? Çevik kuvvet işin dozunu benim bildiğim son 30 yıldır kaçırır yeni bir şey değildir, bugüne kadar ceza alanı olmamıştır bundan sonra da olmaz. Emir verenler soruşturulmadığı sürece bu iş böyle gider. Polis son olaylardaki davranışı ile halkta olan sempatisini epey azaltmıştır bunda da toplum psikolojisinden bihaber amirleri suçludur.

  CAHİL POLİS - Bratz

  Eğitimsiz polis görebileceğimiz en büyük tehlikelerden biridir. Vahşice ortada dolaşan aç aslandan farkı yoktur. Köy ve ya varoş kökenli olması önemli değil fakat köy/varoş kısımdan çıkan erkek şahısları polis yapmama gibi bir şans doğarmı diye düşünüyorum da zaten polisçilik son meslektir bana göre yani iş bulamayan, kız arkadaşı olmayan, yapacağı idealleri olmayan, sığ bir yaşam süren, dünyadan habersiz cahiliyet içinde büyümüş insanlardır. Tabi tüm polisler için dediğimi düşünmeyin

  Sol ve Polis - ibretnüma

  Polis 50'lerden sonra hep sağ olmuştur (ayrışma vardı Pol-Bir Pol-Der ama hangisi daha güçlüydü ona bak). Türkiye'de eylem yapan, vandallıkları başlatan, devlete (baba gibi görülüyor) karşı olanların hep solcular olduğunu düşünmüştür -ki doğrudur-. Sol çatlasa da patlasa da polise sahip çıkamaz. Polis bu oyuna gelmez.

  paralize olan uzmanlara limon, su, süt, vs... - 240369

  ileri evetci demokratik günümüz türkiye´sinde, polis olarak adlandirilan gücler, devlete bagli oldugu iddia edilen ve kanunda tanimi yapilan güvenlik gücleri degildir. bunlar, 11 yillik sürecte sindire sindire, sinav hileleri, gizli atamalar, ek kadrolar, tayin, aciga almalar vslerle, akp tarafindan partizanlastirilmis, kimilerince imamin ordusu olarak adlandirilan, maaslari devlet tarafindan ödenen ancak totaliter akp bünyesinde, direkt basbakana bagli parali güvenlik kadrolaridir. bu tespit, kendi vatandaslarina uyguladiklari, su ana kadar 1000leri asmis foto, video vs lerle belgelenmis kasitli adam öldürme boyutlarindaki, hicbir demokratik devlet hukukunun ve hatta cenevre sözlesme /protokollerinin bile kapsayamadigi insanlik disi vahseti aciklamaktadir. üzerlerinde mutlak suretle bulunmasi gereken sicil numaralarinin müdehale öncesi silinmesi /sökülmesi ise, bu tespitin bir baska kesin kanitidir. iyi uykular türkiye...

  Polis ve militer güçler - surrealist_tr

  Bir insana düşman gösterirseniz,ve o düşmana zarar verdiğinizde ceza almayacağınızı bilirseniz, en vahşi uygulamaları yaparsınız.Kutsal vatan,kutsal devlet,kutsal hükümet,kutsal amir...kendiniz düşünmekten vaz geçer sizin yerinize düşünenlerin emrini yerine getirirsiniz.Siz olmaktan çıkar o kutsal şeyin parçası olursunuz.geri kalan reayadır,yani ayaktakımı.Siç seçilmiş olursunuz.