'Çevik'e ne yapmalı?

AB standartları için
Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Önder Aytaç, kadın göstericiye dayakla gündeme gelen Çevik Kuvvet'teki sorunları anlattı. Aytaç, "AB standartlarına ulaşmak için Çevik Kuvvet'i sürgün yeri olmaktan çıkarmalı. Çalışma koşulları ağır, izinler çok az" dedi.
'Provokasyona açıklar'
Aytaç'ın sözleri şöyle: "İzinde göreve çağrılır, fazla mesai alamaz. Yaş ortalaması genç, hep grup halindeler, bu da provokasyona açık bir psikoloji demek. Önce geçim sorunu çözülmeli, işlerinin önemi öğretilmeli. Polis haklarını koruyacak sendika gerekli."
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Önder Aytaç, İstanbul'da Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayanlara gösterdiği sert tavrı nedeniyle AB'nin gündemine giren Çevik Kuvvet'le ilgili soruları yanıtladı. Aytaç, Çevik Kuvvet'in toplumsal gösterilerde AB standartlarında görev yapabilmesi için şunları önerdi:
Mutlu değiller: Çevik Kuvvet, iş yoğunluğu, yıpratıcı çalışma sistemi, sürekli olumsuz ve gergin ortamı nedeniyle sürgün yeri olarak algılanıyor. Çevik Kuvvet'in görev alanlarının ve çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi, personelin yaptığı işin önemine inanmasını ve dolayısıyla iç mutluluğunu sağlamasını getirecek.
Fazla mesai: Çevik Kuvvet'in sürekli zor şartlar altında çalışması, bazen hafta sonu izninde bile sabahın erken saatlerinde göreve çağrılması ve bundan hiçbir ek gelir elde edememesi (fazla mesai ücreti gibi), profesyonel olarak güvenlik hizmeti sunma anlayışından uzaklaşmasına, psikolojik ve fiziksel olarak daha fazla yıpranmasına yol açmaktadır.
Provokasyona açık: Genel yaş ortalamasının çok genç olması, Çevik Kuvvet personelini tahrik ve provokasyona yatkın hale getirmekte. Çalışma esnasında ya da dinlenme ortamlarında, sürekli kalabalık gruplar halinde bulunmaları grup psikolojisine daha kolay girmelerine ve grup psikolojisiyle hareket etmeye daha açık olmalarına bir neden teşkil etmekte.
Her an yürüyebilirler: Sürekli yürüyüş ve miting gibi toplu eylemlerde görev alan Çevik Kuvvet, kendisine hiç de yabancı olmayan bu eylemi diğer birimlerden çok daha kolay gerçekleştirebilir.
Memur çok, amir az: İstanbul Çevik Kuvvet Müdürlüğü dikkate alınırsa; 1997'de her 20 kişilik gruptan bir amir sorumluyken, 2000'de her 60 kişiden bir amir sorumlu olmaya başladı. 1997 yılında her bir amir, memurunu özel yaşamına ve sorunlarına varıncaya kadar çok iyi tanırken, şimdi grup amirleri, memurun kendi grubunda olup olmadığını bile bilmekte zorlanıyor. Yani denetim ve ilgi mekanizması eskiye göre daha da olumsuzlanabilir bir durumda. Amir sayısının az olmasından dolayı denetim mekanizmasının eksikliği göze çarpmakta.
Polis sendikalaşmalı: Maslow'un ihtiyaçlar piramidinde ilk sırayı 'karnını doyurmak' aldığından, Çevik Kuvvet'in ekonomik problemlerinin çözülmesine öncelik tanınmalı. İç mutluluğu sağlanmalı. Çalışma koşulları iyileştirilemiyorsa bile ek tazminat gibi uygulamalarla Çevik Kuvvet'te çalışmak cazip hale getirilmeli.
Polislik mesleği profesyonelleştirilmeli, profesyonelleşme için gerekli ön şartlar (mesai saatleri, sosyal yaşam olanaklar vb.) sağlanmalı. Polisin haklarını koruyacak bir sendikal etkinliği olmalı.
Yönetici dikkat etmeli: Yönetici emir verirken sadece kendi içinde bulunduğu konumu düşünmemeli, emir uygulayıcılarının da içinde bulunduğu konumu dikkate alarak emri vermeli. Çevik Kuvvet sürgün yeri olmaktan çıkarılmalı. Çevik Kuvvet birimlerinin olduğu yerleşkelerin içinde kesinlikle polisin stresini atacağı sosyal etkinlik alanları olmalı.


    http://www.radikal.com.tr/7407157407150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.