Çevirmenler Derneği: Kürtçe hukuka uygun olmayan basit bir dil

Çevirmenler Derneği: Kürtçe hukuka uygun olmayan basit bir dil
Çevirmenler Derneği: Kürtçe hukuka uygun olmayan basit bir dil

TÜÇED Asbaşkanı Serhat Kunar

Türkiye Çevirmenler Derneği (TÜÇED) Asbaşkanı Serhat Kunar, Kürtçe'nin hukuk için yeterli akademik düzeyde olmadığını ileri sürerek, "Kelime dağarcığı olmayan basit ve günlük terimleri kapsayan bir dil" dedi.

ANTALYA - TÜÇED Asbaşkanı Serhat Kunar, anadilde savunma imkanı sağlayan yasanın yürürlüğe girmesiyle sanığın, kendisini daha iyi ifade ettiği dilde tercüman yardımıyla savunmasını yerine getirebildiğini hatırlattı. Türkiye ’de çevirmenlik yasası olmadığına değinen Kunar, mahkemede sanık savunmasının bilirkişi tercümanlar aracılığıyla gerçekleştirildiğini kaydetti. Kunar, mahkemelerde bilirkişinin tercümanlık için hukuk dilini, hukuk deyimlerini ve kanunları her iki dilde de çok iyi bilmesinin en belirgin şart olduğuna dikkat çekti.

Bilirkişi tercümanın sadece dili bilmesinin yeterli olmadığına işaret eden Kunar, Türkiye’de ’Kürtçe’ diye adlandırılan Kurmançi, Zazaki, Sorani yerel dillerinin, akademik düzey ile kelime dağarcığı olmayan basit ve günlük terimleri kapsadığını iddia etti.

’HANGİ KÜRTÇE’ SORUSU
Bu dilleri konuşan insanların da birbirleriyle anlaşmakta zorluk çektiğini dile getiren Kunar, şöyle konuştu:
"Bu dilleri kullananlar, kelime dağarcığı olmayan yalın yığma günlük dil olmalarına rağmen birbirleri ile anlaşamamaktadırlar. Bunlar, Kurmançi, Zazaki ve Sorani’dir. Bu durumda ’hangi Kürtçe’ diye bir soru da doğal olarak akla gelmektedir. Bu yığma kelimelerden oluşan dillerin hukuk ve akademik tercüme yapması olağan gözükmemektedir. Kelime haznesi en zengin olan Kurmançi’de bile, ünlü Alman Filolog Marr’ın tespitine göre sadece 4 bin kelime civarındadır. Bu yığma kelimelerin oluşturduğu dillerin gramatik kuralları ise Kurmançi’de Arapça dilbilgisi kurallarına, Sorani’de Farsça ve Zazaki’de ise Türkçe’den (Kadim Türkmence) tamamlanmaktadır."

MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACI
Kurmançi, Zazaki ve Sorani’nin farklı dillerdeki kelimelerden oluştuğunu belirten Kunar, mahkemede tercümanlık yapacak kişinin yanında hedef dil Türkçe’ye ulaşılması için bir de Türkçe- Arapça, Türkçe- Farsça tercümana ihtiyaç duyulacağını ifade etti. Hukukta ’tercümanın tercümanına’ ihtiyaç duyulabileceği sürecin yaşandığını dile getiren Kunar, "Bunu önlemek ve adaletin erken tecellisi için acil bir mesleki eğitim programına ihtiyaç duyulmaktadır" diye konuştu.

Kunar, 19 Şubat’ta Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıkların hazırladığı Kürtçe savunma metnini tercümanın Türkçe’ye çevirmekte zorlandığını hatırlattı. Tercümanın, sanığın hukuki taleplerini Türkçe’ye çevirememesi nedeniyle Kürtçe savunmayı reddedip Türkçe savunma yaptığını aktaran Kunar, Uluslararası Çevirmenler ve Çeviri Kuruluşları Federasyonu’nun tarafından tercümanlara mesleki eğitim ilgili çalışmaların başlatılması için devletin desteğine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Kunar, Avrupa Birliği Bakanlığı Çeviri Eşgüdüm Başkanlığı ile Meslek Yeterlilik Kurumu’na tercümanlara mesleki eğitim verilmesi konusunda görüşlerini aktardıklarını dile getirdi.

DHA - Tolga YILDIRIM


  http://www.radikal.com.tr/11240401124040111

  YORUMLAR
  (111 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  zamanla zenginlesir - siradan vatandas

  ayni tartismayi 1996'da ailem ile yapiyordum, kurtce'nin limitlerinden bahsediyorlardi. bende 'kurt dil kurumu' kurulmali o zaman diyordum. dil bastirildigi icin kamusal yerlerde kullanilmiyordu, dolayisiyla turkceye yeni giren tekniksel terimlerimler kurtceye girmedi ki bu terimlerin kurtceye girmesi bir gun alir. devlet dairesine gittiginde elindeki formda ne yaziyorsa o, terimi anlamayip memura sorarsin, birdahaki gelisinde sormazsin. guzel olan problem olani gormek, kizmamak, kirmamak, problemi cozmek.

  Kürtçe bir Bilim Dilidir - Levent Alper

  90 yıldır bir dili yasaklar ve gelişmesini engellersen tabi ki onu konuşan insanları da bu dile hakim olamayacak duruma getirirsin. Anadolu'da konuşulan Kürtçe'ye uygulanan yasaklar bu dilin gelişmesini 90 sene engelledi. Ortaya çıkan sonuç sizin yarattığınız bir durumdur. Benzer şekilde Almanya'da yaşayan Türklerin Türkçesinin bozuk olması, kendilerini ana dillerinde ifade edememeleri Türkçe'nin geri kalmış olduğunu söylemez, aksine bu dili konuşan insanların geri kaldığını söyler. Kürdistan'ın en eski Üniversitesinde (Süleymaniye Üniversitesi) bakın Kürtçe dilinde neler yapmak ve öğrenmek mümkün. Bu anlamda Kürtçe'de de her dilde olduğu gibi pek ala ve ustaca Hukuk terimeri kullanılabilir. Yeter ki insanlarımızın bunları öğrenmesine ve bu bilgilerinm yayılmasına izin vermeli: Liste aşağıda..Tarım Bilimleri Fakültesi Ticaret Yüksekokulu Tıp Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi İslami İlimler Fakültesi Hemşirelik Yüksekokulu Veteriner Fakültesi Diller Yüksekokulu İnsani Bilimler Fakültesi Mühendislik Fakültesi Hukuk ve Politika Koleji Ticaret Yüksekokulu Yönetim ve Ekonomi Fakültesi Eczacılık Fakültesi Bilim Koleji Beden Eğitimi Fakültesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim / Süleymaniye Koleji Eğitim / Kalar College Sanat / Khanaqin College Eğitim / Chamchamal College Siyaset ve Sosyoloji / Chamchamal College Beden Eğitimi / khanaqin College Temel Eğitim / Kalar College Temel Eğitim / Chamchamal College Doğal Kaynaklar / Chwarta College Bilimsel Eğitim Fakültesi

  yapma ya! - redensart

  bu nereden çıktı şimdi, diyenler bence saf. kart kurtlardan buralara kadar geldik, şimdi tekrar başa alabilir kahraman türk milletinin yüce devleti. kerameti kendinden menkul bu uydurma naylon "çevirmenler derneği"ni (tüçed) ilk defa duyuyorum bunca yıllık çevirmen olmama rağmen, ayrıca yavrucuğum çevirmen olsa bile kürtçe hakkında konuşma cüretini nereden alıyorsun, kim verdi, kim koydu cebine? Sen LİNGUİST misin herşeyden önce? Var ya...

  ..? - TM76

  Ben burdan yaziyorum size gelin Türkce oldugunu dusundugunuz hukuk terimlerini yazin bende Kürtce olanlarini cok enteresan birsey ortaya cikacak.Turkce oldugunu dusundugunuz kelimelerin cogunun Arapca yada Farsca oldunu göreceksiniz.Türkce gramatigi Arapca Terimler olmadan anlatamazsiniz.Ne yapalim o zaman yetersiz mi diyelim kesinlikle degil biraz kendinize gelin ayip ya... Eger cevap yazmayacaksanizda bilmediginiz bir konuda atip tutmayin.Bir dile neden bukadar dusman olunur neden bukadar bos hikayeler uydurulur.Neden Kürtce bu kadar sizi rahatsiz ediyor.Nedir bu hastalikli beyin anlamak mümkün degil. Aslinda yasalara böyle bir sey girip girmemeside de degil sorun beyinler de iste bunu kimse degistiremez bu ancak zamanla olur 85 yilda ancak bu kadar insanlari yabancilastirdilar birbirlerine bir okadarda zaman lazim normaldir.Bu arkadas icin se cok gec Kürtce bilmiyorsan senin rahatsiz olmana gerek yok.Bilen yapar tercumanlik.

  Kürd ve Türk Kardeşliğine bakın hele ! - medimparatorum

  Bir gün,bir ay,bir yıl,bir asırda değil tam on asırdan beridir ayni yerde yaşiyorlar.Yaşamasınada,yekdiğerinin dilini(Tek bir cümlesini)bırakın beden dilini dahi İNADLA ,bilmek öğrenmek ve anlamak istemeyen kardeş kimdir acaba ?Kardeşiniz lal (bedeni özürlü) olsa dahi onun dilinden anlamiyorsanız,buda demekdir ki,sizde zihni (özürlüsünüz).

  Zazaca Kendine Yeter.Zazaca, Kürtçe Değildir. - Zazas

  Sayın çevirmenin ilk hatası Zazaca'nın, Kürtçe veya lehçesi olduğu yanılgısına düşmesidir.Şimdi gelelim Zazaca'nın yeterlimi yetersizmi olduğu kısmına hiç üzülmeyin sayın çevirmen Zazaca bu konuda bir çok dünya dilini geride bırakacak kadar zengindir(Eğer yarış varsa).Herhalde iki ayaklı ,dört ayaklı ve kanatlı dışkılarına ayrı ayrı isim veren ender dillerden biridir Zazaca.Hukuk terimlerine gelince onlar için Bena Hol.

  Bide bi sorum var? - demokrat09

  Cancer, Balkon , Kontrakt, bisiklet, serseri, bekar, sarhos, cumhuriyet, serdar, cemat vb. kadim türkmencedenmi?