Çevre Bakanı, çevrecilere kızdı

Çevre Bakanı, çevrecilere kızdı
Çevre Bakanı, çevrecilere kızdı

Gümüşhane?nin düşman işgalinden kurtuluş törenine katılan Bakan Eroğlu, kentte fidan da dikti. Santral kurulacak bölgelerden biri, üzerine 16 HES yapılması planlanan İkizdere.

Doğal SİT alanlarına santral ve baraj yapılmasına karşı çıkanlara, Enerji Bakanı değil Çevre ve Orman Bakanı yanıt verdi: Herkes aklını başına alsın. Uyduruk raporlarla santralları engellemesinler

GÜMÜŞHANE - Santral ihalelerine girenlerin, yargıdan gelen ‘iptal ve yürütmeyi durdurma’ kararları üzerine kapısına yığıldığı Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, dün çevrecilere meydan okudu. Eroğlu, barajların SİT alanlarına yapılamayacağını belirtenlere uyarıda bulunarak, “Bu konuda herkes aklını başına alsın. Boşuna santralları engellemesin” dedi.
Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü törenlerine katılmak üzere kente gelen Bakan Eroğlu, Vali Enver Salihoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında basın mensuplarının Hidroelektrik Santralı (HES) ve barajların SİT alanlarında yapımına tepki gösterilmesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Eroğlu, barajların hayat veren tesisler olduğunu ifade ederek, “Balıkçılık, sanayi suyu, sulama suyu için en büyük ihtiyaçtır. Baraj yapılması bir mecburiyettir. Bir kere iklimi güzelleştiriyor. Avrupa’da olduğu gibi bizde sürekli akan nehirler yok. Barajları keyif için yapmıyoruz, ihtiyaç olduğu için yapıyoruz” diye konuştu.

‘Su boşa akıyor’
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, AKP hükümetinin santral icraatlarını da şöyle anlattı:
”Türkiye’de hidroelektrik potansiyelimizin beşte birini kullanıyorduk. Biz bunu üçte bire çıkardık. Hükümete geldiğimizde 26 milyar kilovatsaat elektrik üretimimiz vardı. Biz bunu 46- 50 milyar kilovatsaata çıkardık. Türkiye’nin yıllık 130 milyar kilovatsaat elektriğe ihtiyacı var. 80 milyar kilovat saat su boşa akıyor. Yani 7 milyar dolar boşa akıyor demektir. Hidroelektrik santrallar elektrik üretimidir, su kaybı değildir. Hidroelektrik santrallarda dışarıya doğalgaz parası ödemiyoruz. İhtiyacımızı karşılıyor. Aynı zamanda bölgeye zenginlik veriyor, istihdam sağlıyor. Her hidroelektrik santralının başına birkaç kişi koyuyorsunuz, yüzlerce kişi buralarda çalışıyor. O bakımdan, hem yerli kaynak olması hem yenilenebilir temiz kaynak olması açısından önemlidir.”

‘Doğalgaz planı mı?’
Bakan Veysel Eroğlu, SİT alanları ve milli park sahalarına yapılması gereken HES’ler için gerekli şartların arandığını da belirtirken, hem çevrecileri hem doğalgaz üreticilerini suçladı:
“Milli park alanlarında hidroelektrik santralları yapılması söz konusu olduğu zaman zarar vermeyecek şekilde planlıyoruz. Çevre etkileme planları yapılıyor. Etraflıca bütün kurullar inceliyor. 18 - 20 tane kurumun vereceği ’mahsuru yok’ raporunu alıyoruz. ‘Şu şartlarda yapılsın, şu tedbirler alınsın’ deniliyor, biz de o tedbirleri ve şartları gözeterek santralleri kuruyoruz. Biriler kalkıp da ‘bu yasak’ diyor. Neye göre yasak? Bütün devletin ‘uygun’ raporu verdiği bir yatırıma uyduruk bir raporla ‘uygun değildir’ demek yanlıştır. Bana göre bunun altında art niyet aramak gerekir. Doğalgaz satanların, doğalgazla elektrik üretenlerin bir planı mı diye düşünüyoruz. Burada herkes kazanıyor. Millet kazanıyor, ülke kazanıyor. Boşa akan sularımızı değerlendiriyoruz, sudan elektrik üretiyoruz. Hidroelektrik santrallar suyu yutmuyor. Düşüşünü alıyor, yeniden suyu bırakıyor. Taşkın koruma için de fayda sağlıyor. Regülatör yaptığınız zaman taşkını da önlüyor. Dövizi az ödeyeceğiz. Yerli kaynak. Ayrıca enerji çeşitliliği açısından faydalıdır. Bir tek doğalgaza bağlı olursak ne yapacağız?”
SİT alanlarına baraj yapımına karşı çıkanlara da seslenen Bakan Eroğlu, “Bu konuda herkes aklını başına alsın. Boşuna santralları engellemesin. Biz zaten önemli SİT alanlarına müsaade etmiyoruz. Doğal Parklar Genel Müdürlüğümüz bir aksaklık varsa zaten müsaade etmiyor. Biz her şeyi yasalara uygun olarak yapıyoruz. Ama bakıyorsunuz birisi bir dilekçe veriyor. Uydurma bir dilekçe, uydurma bir rapor. Bilen bilmeyen rapor yazıyor. Bunlar son derece yanlıştır. Yolumuz, hizmete devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Son iptal Rize’den
Son olarak geçen hafta Rize İdare Mahkemesi, Hemşin Vadisi’ndeki HES’e iptal, Çağlayan Vadisi’ndeki HES’e ve Senoz Deresi üzerine kurulacak Uzundere Regülatörü ve HES’e yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bunun üzerine bölgede santral kurmaya hatırlanan yatırımcılar Bakan Eroğlu’yla görüşerek, doğal SİT alanına santral kurulabilmesini öngören yasal düzenleme istemişti. (dha, Radikal)