Çevre Bakanı Gökçek'e öfkeli

Çevre Bakanı Pepe, Mamak çöplüğü için Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'e çıkıştı: "Bu kara bir leke. Ankaralılarla eylem yapar, çöp döktürmeyiz."

ANKARA - Üç dönemdir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Melih Gökçek'e, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Mamak çöplüğü sorunu nedeniyle sert tepki gösterdi. Mamak çöplüğünün Ankara'nın 'kara bir lekesi' olduğunu söyleyen Pepe, çöplüğün bir yıl içerisinde kaldırılmaması halinde Büyükşehir Belediyesi'ne yaptırım uygulanacağını belirtti.
Osman Pepe, dün basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle sohbet toplantısı düzenleyerek 2004 yılını değerlendirdi. Mamak çöplüğüne ilişkin soru üzerine çöplüğü 'Ankara'nın kara bir lekesi' olarak gördüklerini ve buna tahammül edilemeyeceğini ifade eden Pepe, çöplüğün taşınması konusunu Melih Gökçek'le görüştüklerini söyledi. Gökçek'in görüşmede çöplüğün bir yıl içinde kaldırılacağını, vahşi depolamaya son verilerek düzenli depolamaya geçileceğini, bunun özel sektöre devredildiğini söylediğini anlatan Pepe, düzenli depolamanın Sincan tarafında bir yerde yapılacağını kaydetti. Pepe, "Sincan tarafında tıbbi atık depolanan yerde geniş bir alan var" diye konuştu.
Çevre ve Orman Bakanı Pepe, belediyeye gerekli uyarının yapıldığını, bu yıl içinde belli noktaya gelineceğini, verilen sürede aşama kaydedilmediği takdirde yaptırım uygulayacaklarını da açıkladı. Pepe, "2005 yılında Gökçek'in Mamak çöplüğü konusunda önemli mesafe alacağına inanıyorum. Yapmazsa Ankaralılarla birlikte Mamak çöplüğüne gider, orada eylem yaparız, çöp döktürmeyiz" diye konuştu.
'Festivale para buluyorlar'
Osman Pepe, çöplerin yüzde 65'inin 'vahşi' şekilde depolandığını, başıboş alanlara, ormanlara, denizlere, dağlara döküldüğünü belirterek şöyle devam etti: "Bu işin esas sorumlusu yerel yönetimlerdir. Onlar yapacak, biz kontrol edeceğiz. Her seçimde trotuvar değiştirmek için buldukları, iki festivale ayırdığı parayı bazı belediyeler bu işe yatırsalardı çözebilirlerdi."
16 büyükşehir belediyesinden düzenli atık depolaması olmayan belediyelerin birinin Ankara, diğerinin Sakarya olduğunu da söyleyen Bakan Osman Pepe, "Türkiye'nin AB standartlarında çevreye sahip olabilmesi için 30 milyar avroya ihtiyaç var. Bunun yüzde 40'ı belediyeler, yerel yönetimler tarafından, yüzde 35-40'ı özel sektör tarafından geri kalan ise merkezi hükümet tarafından, karşılanacak" dedi.
İskenderun Körfezi'nde batan MV Ulla adlı geminin çıkarılmasıyla ilgili bir soruya da Pepe, "Lafarge'ın çıkarmaktan vazgeçmesi, söz konusu değil. Atık çıkartılacak. Bunu şubat sonu gibi görmüş olacağız" yanıtı verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7352017352010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.