Çevre Günü'nde Diyarbakırlı çocuklar çöp topladı

Çevre Günü'nde Diyarbakırlı çocuklar çöp topladı
Çevre Günü'nde Diyarbakırlı çocuklar çöp topladı

1-C?den Süleyman BenekDiyarbakır Sur Belediyesi?nin temizliğine koltuk değneğiyle katıldı. FOTOĞRAF: DHA

İSTANBUL - 5 Haziran Dünya Çevre Günü Türkiye’nin her yanında eylemler, törenler ve etkinlikleriyle kutlandı. Diyarbakır’lı çocukların payına çöp toplamak düştü. Sur Belediyesi’nin temizlik kampanyasına katılan ilköğretim öğrencileri maske ve eldiven takarak çöp topladı.  ‘Çevremizi sevilim kirletmeyelim’, ‘Tarihin beşiği kentimizi temiz tutalım’, ‘Daha temiz, yeşil, daha sağlıklı Diyarbakır için lütfen atıklarımızı yollara atmayalım’ pankartı taşıyan öğrencilerin arasında koltuk değnekleriyla 1-C öğrencisi Süleyman Benek de vardı.
Sur Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Örmek “Belediyemiz eğitim destek ekibi sürekli okul ve mahallelerde temizlik konusunda halkı bilgilendirmektedir. Çünkü temizlik önce evde sonra okulda başlar” dedi.  

‘İstanbul artık Paris’ten temiz’
Dünya Çevre Günü nedeniyle Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı. Eroğlu, konuşmasında “İstanbul bugün Paris’ten daha temiz. İstanbul’un içme suyu kalitesi şu anda Avrupa’daki pek çok ülkeden daha iyidir. Hedefimiz 2012’ye kadar 2 milyon 300 bin hektarda orman ıslahı, ağaçlandırma ve erezyon kontrolü çalışması yapmak” dedi. 
Eroğlu, Kyoto Protokolü’yle ilgili olarak ise Türkiye’nin katılım karanının  Bakanlar Kurulu’ndan geçerek BM’ye gönderildi. Türkiye’nin taraf ülke olarak kabul edilmesi için 90 günlük süre olduğunu belirtti. 5 Haziran Çevre Günü Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın da gündemindeydi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çevre Günü mesajında “Doğayla ahenk içinde yaşamak zorundayız. Yerküremizin dışında yaşayacağımız başka bir alan olmadığını unutmamalıyız” dedi.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise “Doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla yönetildiği, biyolojik çeşitliliğin korunduğu, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını gözeten bir Türkiye hedefliyoruz” mesajını verdi. (aa)