Çevre için sadece 1 avro

'Turizmden Çevreye 1 Avro' projesiyle Türkiye'deki otellerde konaklayanların faturalarına eklenen 1 avroluk yardımlarla elde edilecek gelir, doğa koruma çalışmalarında kullanılacak.

İZMİR - 'Turizmden Çevreye 1 Avro' projesiyle Türkiye'deki otellerde konaklayanların faturalarına eklenen 1 avroluk yardımlarla elde edilecek gelir, doğa koruma çalışmalarında kullanılacak.
WWF-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Oteller Projesi Yürütücüsü Esin Uslu, iki yıl önce '1 dolar' olarak başlatılan projenin uygulama ve içeriğinin geliştirildiğini, turizmde dolardan çok avronun kullanılması üzerine '1 avro' olarak yeniden düzenlendiğini söyledi.
Projenin ilk aşamasında biri 16 otellik zincir olmak üzere toplam 22 otelle sözleşme imzalandığını belirten Uslu, şöyle dedi: "Katılım ilerideki günlerde artacak. Çeşitli oteller tarafından yürütülen bu projeyle toplumun doğa koruma konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanırken, programa katılan otellerin de müşterilerine farklı bir iletişim çalışması yapmasına olanak tanınıyor. Anlaşma yapılan oteller, WWF-Türkiye'yi tanıtan ve müşteri faturalarına 1 avro eklenmesi suretiyle vakfın doğa koruma çalışmalarına katkıda bulunulmasını sağlayan kartonetleri, odalarında ve resepsiyonlarında bulunduruyor. Toplanan bağışlar WWF-Türkiye'nin doğa koruma çalışmalarında kullanılmak üzere her ay başında belirlenen hesaba aktarılacak" dedi.
Oteller titizlikle seçiliyor
Projeye, 16 oteliyle Dedeman, İberotel Sarıgerme, Empress Zoe, Manici Kasrı, Hotel Yaşmak Sultan, Hotel Armada, Martı Marina, Hotel Club Phokaia'nın destek verdiğini belirten Uslu, şöyle devam etti: "Her başvuran otelle sözleşme yapmıyoruz. Otelin doğayı korumaya özen göstermesi, arıtma tesisi bulunması, yapımı sırasında ağaç kesilmemiş olması gibi kriterlerimiz var. Bunlara uymayanlarla sözleşme yapmadığımız gibi daha sonra uymadığı anlaşılan olursa, sözleşmemizi iptal edeceğiz. Sözleşmeli otellerde müşterinin kabul etmemesi halinde faturadaki bir avro bu çıkarılıyor. Bu sistem tüm dünyada uygulanıyor ve başarı sağlanıyor" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7549387549380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.