Çevre karşıtı direniş

Yeşilırmak Nehri'nin yatağı göz göre göre oyuluyor. Yasağı dinlemeyen ve 'güçbirliği yapan'kum-çakıl ocakları, geceleri çalışarak talana devam ediyor. Kumcular, yolları kapatarak jandarmanın girmesini engelliyor.
Haber: ŞENOL ÇAKIR / Arşivi

SAMSUN - Yeşilırmak Nehri'nin yatağı göz göre göre oyuluyor. Yasağı dinlemeyen ve 'güçbirliği yapan'kum-çakıl ocakları, geceleri çalışarak talana devam ediyor. Kumcular, yolları kapatarak jandarmanın girmesini engelliyor.
Yeşilmak'taki talan Devlet Su İşleri (DSİ) 7'nci Bölge Müdürlüğü'nün, Çarşamba Kaymakamlığı'na 4 Ocak 2005'te gönderdiği resmi yazıyla gün yüzüne çıktı. Yazıda, Yeşilırmak Nehri yatağında işletilen kum ve çakıl ocaklarında kontrolsüzce faaliyet olduğuna dikkat çekildi. Bu yüzden hem seddenin, hem de bölgedeki can ve mal güvenliğinin tehlikeye düştüğü belirtilerek önlem alınması istendi. Çarşamba Kaymakamı Nurettin Yücel, tesislere 18 Ocak'ta yazı göndererek stoklarda bulunan malzemelerin eritilmesi için 30 Nisan'a kadar süre tanıdı. Bunun haricinde ocaklardan yeni malzeme çıkartılmaması istenerek, kaçak kum ve çakıl alıp satanlar hakkında yasal işlem yapılacağı duyuruldu. Ancak süre dolmasına rağmen Yeşilırmak'taki talanın sürdüğü ihbarları üzerine Kaymakamlık, 5 Mayıs'ta Jandarma Bölük Komutanlığı'na yazı gönderip, çalışmaya izin verilmemesini istedi.
Yasakları hiçe sayan kum tesisleri, bu kez ortaklaşa hareket edip gündüz yerine gece nehirden malzeme alımını sürdürdü. Güneşin batışıyla birlikte tesislere ait Samsun-Ordu Karayolu üzerindeki ana depolardan iş makineleri TIR'larla talanın yapılacağı alana getirildi. Kamyonlar da bölgeye sevk edildi. Ardından beş kilometrelik yolun her iki tarafı jandarma araçlarının girmesini önlemek için çakıl dökülerek kapatıldı. Çevreye de silahlı oldukları öne sürülen gözcüler yerleştirildi. Daha sonra da şafak vaktine kadar nehirden kum ve çakıl çıkarılmaya devam edildi.
İki aydır gece iş makinelerinin kamyonlara yüklediği kum ve çakıllar ayrıştırma çalışmalarının yapıldığı ocaklara taşınıyor. Şafak vaktiyle birlikte Yeşilırmak kenarındaki ocaklarda ayrıştırılan malzemeler, Samsun-Ordu Karayolu'ndaki kum depolarına götürülüyor. Sabahları da iş makineleri yine TIR'larla depolara taşınıyor. Yolun her iki giriş noktasına dökülen çakıllar da her gün alınarak yol trafiğe açılıyor.
Kaymakam Yücel, kaçak kum ve çakıl alımıyla ilgili olarak jandarma ve İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü yazı göndererek uyardığını hatırlatarak, "Artık iş, onların görevi. Bu konuyla ilgili dosyaları da ilgili yerlere gönderdim" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7509707509700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.