ÇEVRE NOTLARI

Mihalıççık ilçesindeki Çatacık Ormanları'nda oluşturulan geyik üretme istasyonundaki geyik sayısı 18 yılda ikiden 25'e çıktı. Orman Bölge Müdürü Sıtkı Küçüköz, "1987'de yaralı bir dişi geyik yavrusu bulduk.

Keyifleri yerinde
ESKİŞEHİR - Mihalıççık ilçesindeki Çatacık Ormanları'nda oluşturulan geyik üretme istasyonundaki geyik sayısı 18 yılda ikiden 25'e çıktı. Orman Bölge Müdürü Sıtkı Küçüköz, "1987'de yaralı bir dişi geyik yavrusu bulduk. Ona eş olması için bir erkek yavru getirdik. Sonra da geyik üretme istasyonu kurduk ve geyiklerimizin sayısı 25'e ulaştı" dedi.45 yıl sonra geldi
AYDIN - Kuşadası kıyılarında 1960'tan bu yana ilk kez Akdeniz foku görüldü. Halk plajlarının olduğu yerde karaya 20 metre yaklaşan Akdeniz foku ilgi odağı oldu. Bir saat kıyıdan ayrılmayan fok, sık sık su yüzeyine çıktı.
Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, "Fokun görünmesi Kuşadası kıyılarının temizliği ve canlı türleri açısından önem taşıyor. Dünyanın en nadir 10 memeli türünden biri olan Akdeniz foku tüm Akdeniz'de 600, Türkiye kıyılarında 100-150 civarında" dedi.


'Sığla'ya koruma
MUĞLA - Muğla Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Belgin Göçmen Taşkın, dünyada çok az yerde yetişen sığla (günlük) ağaçlarının genetik yapısını araştırmak ve yok olmaktan kurtarmak amacıyla proje hazırladı. Taşkın, şu bilgileri verdi: "Sığla, başta ilaç ve parfümeri olmak üzere pek çok sektörde kullanılıyor. Tarla açma ve turizm nedeniyle sayıları hızla azalıyor. Bu araştırmayla sığla ağaçları koruma altına alınacak. Örnek doku kültürü oluşturularak, geniş alanlarda artık yetiştirilebilecek."


    http://www.radikal.com.tr/7390787390780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.