Çevre raporu

'Kürke Hayır Platformu', özellikle Uzakdoğu kökenli hediyelik eşyalarda kedi-köpek kürkünün kullanıldığını, kürk uğruna katliam boyutunda kedi-köpek öldürüldüğünü iddia etti. Platformdan yapılan açıklamada şöyle denildi:

EVİNİZDE KEDİ KÖPEK KÜRKÜ VAR MI?: 'Kürke Hayır Platformu', özellikle Uzakdoğu kökenli hediyelik eşyalarda kedi-köpek kürkünün kullanıldığını, kürk uğruna katliam boyutunda kedi-köpek öldürüldüğünü iddia etti. Platformdan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Kürk ticareti için yılda 2 milyonun üzerinde kedi-köpek kurban ediliyor. Hediyelik dükkânlarında, sokak tezgâhlarında, tavşan, kedi ve köpek kürkünden yapılmış atkı, şapka, kulaklık, fotoğraf çerçevesi ve anahtarlık gibi ürünlerin ucuzlukları nedeniyle talep görmesi üzüntü verici. Kürkleri için katledilen kedi ve köpekler evlerden çalınıyor veya sokakta yaşayanlar kurban oluyor. Üçüncü Dünya ülkelerinden toplanan sahipsiz kedi ve köpeklerin gemilerle Uzakdoğu'ya gönderildikleri yönünde iddialar var." (anka)

ENDEMİK İNCİ KEFALİ BURGER OLACAK: Dünyada sadece Van Gölü'nde yetişen inci kefali 'daha iyi değerlendirilmesi için' kadınlara emanet edilecek. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Programı'na (DAKP) sunulan proje kapsamında, inci kefali kadınlar tarafından evlerde işlenecek. Kefal balık burger ve köfte haline getirilecek. AB'den proje için 80 bin avro aldıklarını belirten Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kenan Gülle, "İnci kefali yılda 10 bin ton avlanıyor, ama istenilen şekilde değerlendirilemiyor. Bir yıl sürecek projemizin amaçlarından biri inci kefalini marka haline getirmek. Van Ticaret Borsası'ndan da her türlü desteği aldık" dedi.(aa)

GEYİKLERE KURAKLIK RÖTARI: Kuraklık, geyiklerin takvimini etkiledi. Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesindeki geyik üretme müdürü Ali Şimşek,
"Yetiştirdiğimiz geyikleri kasımda salıvermeyi düşünüyorduk. Ancak havaların kurak gitmesi nedeniyle yiyecek sorunu yaşayabileceklerini düşünerek ilkbaharı uygun bulduk" dedi. (aa)