Çevre raporu

Ege'ye can veren Büyük Menderes Nehri, siyaha büründü. Zaten evsel ve sanayi atıklarıyla kirlenen 560 kilometrelik nehirdeki kirliliğe bir de zeytin...

BÜYÜK MENDERES KARARDI: Ege'ye can veren Büyük Menderes Nehri, siyaha büründü. Zaten evsel ve sanayi atıklarıyla kirlenen 560 kilometrelik nehirdeki kirliliğe bir de zeytin işletmelerinin karasuları da eklendi. Zeytinde 'var yılı' olması nedeniyle, 300 dolayındaki zeytin ve zeytinyağı işletmesi tam kapasite çalışırken, arıtılmadan derelere bırakılan zeytin karasuyu yüzünden nehir rengi siyaha döndü. Sabah tarlalarına giden çiftçiler, "Yeni yıla da çevre felaketiyle girdik. Bu sular çekilecek, tortular nehir yatağında kalacak. Yaz mevsiminde bile karasular çevreyi ve tarım sektörünü tehdit edecek" dedi. Geçen yıllarda da aynı çevre felaketinin yaşandığına dikkat çeken Aydın Ziraat Odası Başkanı Arif Gürdal, mevsimin kurak geçmesi nedeniyle yağmur yağmadığını ve Menderes Nehri'nde su sirkülasyonu olmadığı için nehir yatağının karardığını söyledi. (dha)

FOKLAR ANNELERİNİ KAYBETMİŞ: Hollanda'nın Waddenzee sahilinde, fırtınayla kabaran sularla sürüklenen ve bu sırada annelerini kaybeden 40 kadar fok yavrusu, koruma altına alındı. Uzmanlar, fok yavrularının üç haftalık olana kadar oldukça sert, beyaz bir kürkle kaplı olduklarını ve bu yüzden yüzmekte güçlük çektiklerini, büyüdüklerinde gerçek kürklerine kavuştuklarını açıkladı. Yavru foklar yete-rince güçlenince açık denize salınacak. (afp)