Çevre raporu

Erozyonla mücadelede Türkiye'ye örnek olan Bursa'nın Ericek Köyü, sulama göletine de kavuşuyor. Bursa Valiliği'nin göleti 2007 bütçesine aldığı belirtildi.

EROZYONU YENEN KÖYE GÖLET GELİYOR: Erozyonla mücadelede Türkiye'ye örnek olan Bursa'nın Ericek Köyü, sulama göletine de kavuşuyor. Bursa Valiliği'nin göleti 2007 bütçesine aldığı belirtildi. Çevre köylerin de yararlanacağı gölet 500 bin YTL'ye mal olacak. Bursa kent merkezine iki saat uzaklıkta bir dağ köyü olan Ericek'te tarımı bitme noktasına getiren erozyon, TEMA Vakfı'nın Metro Group'un sponsorluğunda yürüttüğü proje sayesinde küllerinden doğmuştu. Proje kapsamında Ericek'e binlerce fidan dikildi. Sekileme çalışmaları yapıldı. Ericek'te yetişen ürünlerin Metro Cash&Carry mağazalarında satışa sunulması için de çalışmalara başlandı. (aa)
SAPANCA'NIN BALIĞI GEZGİN ÇIKTI: İstanbul Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi'nin Sapanca'daki istasyonda Üretip denize saldığı mersin balığı, geçen ay Karadeniz'de Bulgar balıkçıların ağlarına takıldı. Temmuz ayında bırakılan ve şu anda boyları 1 metreye yaklaşan balığı yakalayan Bulgar balıkçıların üzerindeki etiketi görünce balığı Plovdiv Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne teslim ettiği öğrenildi. Geçmişleri 2.5 milyon yıla kadar uzandığı bilinen ve bu nedenle 'günümüzün dinozorları' olarak da adlandırılan mersin-balıklarının nesli, eti ve havyarının çok değerli olması nedeniyle aşırı avlanmadan dolayı tükeniyor. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi balıkların neslinin korunması için Rusya'dan döllenmiş mersinbalığı yumurtası getirerek yetiştiriyor, ardından Karadeniz'e bırakıyor.(dha)