Çevre raporu

İzzet Baysal Üniversitesi'nden Doç.Dr. Okan Külköylüoğlu, Abant Tabiat Parkı'nda tepelerden lastik botlarla kayılmasının bitki türlerinin azalmasına neden olduğunu söyledi.

BİTKİLER BOT ALTINDA KALDI: İzzet Baysal Üniversitesi'nden Doç.Dr. Okan Külköylüoğlu, Abant Tabiat Parkı'nda tepelerden lastik botlarla kayılmasının bitki türlerinin azalmasına neden olduğunu söyledi. 1196 hektarlık park alanı içerisinde 50'si endemik olmak üzere 700'e yakın bitki türü ile 15'i endemik 500 civarında da hayvan türü bulunuyor.

ŞAŞKIN ALLITURNALAR GAZİANTEP'TE: Göç ederken Hakkâri'de sürüden ayrılan ve biri yaralı olan iki allıturna (flamingo) Gaziantep
Hayvanat Bahçesi'ne getirildi. Veteriner kontrolündeki allıturnalardan birinin sağ kanadının altından ve ayağından darbe aldığı belirlendi.
Uzmanlar, allıturnaların göç ederken büyük olasılıkla yol güzergâhlarını şaşırdıklarını söyledi.

SAZ KEDİSİ TRAFİK KURBANI: Antalya'nın Manavgat ilçesinde, nesli tükenmekte olan saz kedisi (Felis Chaus), bir otomobilin çarpması sonucu öldü. Bataklık vaşağı olarak ta bilinen kedinin kalbi ve ciğerleri çıkarılarak, Akdeniz Üniversitesi'nin Zooloji Müzesi envanterine geçirildi. Saz kedisi, deniz, göl ve nehir kenarlarındaki dikenlikler, çalılıklarla kamışlıklarda yaşıyor, iyi tırmanıyor, yüzüyor, çok iyi sıçrıyor.

KIZILDENİZ'E RAKİP VAR: Ayvalık, mercanlarıyla Kızıldeniz'e rakip oluyor. Dalış tutkunlarını çekmek isteyen Ayvalık Belediyesi, denizin berrak suyunu ve zengin dip yapısını dünyaya tanıtmak için afiş, broşür ve CD'lerle tanıtım yapacak.

BODRUM'DA TEMİZLİK VAKTİ: Turizm sezonuna hazır girmek isteyen Bodrum'da deniz kenarında hummalı bir çalışma var.
Fırtına nedeniyle sahile vuran yosunlar, belediye ekiplerince kepçe ve greyderlerle temizleniyor.