Çevre raporu

Çanakkale Çevre ve Orman Müdürlüğü 'Yeni Yıla Fidan Dikerek Yeni Umutlarla Girelim' kampanyası düzenledi. 100 bin fıstık çamı fidanının il, ilçe ve köylerde ücretsiz dağıtılmasına başlandı.

ÇANAKKALE'DE 100 BİN ÜCRETSİZ FİDAN: Çanakkale Çevre ve Orman Müdürlüğü 'Yeni Yıla Fidan Dikerek Yeni Umutlarla Girelim' kampanyası düzenledi. 100 bin fıstık çamı fidanının il, ilçe ve köylerde ücretsiz dağıtılmasına başlandı. İl Çevre ve Orman Müdürü Mahmut Ustabaş, "Doğal dengenin yeniden kurulması ve çölleşmeye karşı en etkin yöntem fidan dikmek" dedi.
TÜRKİYE'NİN YENİ BELALILARI: 24 ülkenin katılmıyla yürütülen EDEN (Değişen Avrupa Çevresinde Yeniden Ortaya Çıkan Hastalıklar) Projesi'nin yıllık toplantısı Antalya'da başladı. Toplantıda sivrisinek, kene ve tatarcıkla bulaşan hastalıkların Avrupa'yı tehdit etmeye başladığı vurgulandı. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurden Özer uyardı: "Küresel ısınma taşıyıcıların ömrünü uzatıyor. Türkiye'de 2006'da Suriye ve Irak'tan gelen 34 ölümcül sıtma vakasına rastlandı. Kenelerin taşıdığı kırım-kongo kanamalı ateşi de Türkiye'de ilk kez altı yıl önce Kelkit Vadisi'nde görüldü. Son altı yılda 22 ile sıçradı. 43 kişi öldü."
RADYASYON ŞİFALI ÇIKTI: Geyikli sahilinde saptanan radyasyonun şifalı olduğu belirlendi! Çanakkale'nin Geyikli Beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Çiçek "Vali Orhan Kırlı'nın isteğiyle Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı incelemede Hantepe mevkisinde geçen yıl saptanan radyasyonun 'talaso terapi' niteliği olduğu ortaya çıktı. Artık ükemizde yeni bir sağlık turizmi merkezi var" dedi.