Çevre raporu

Karadeniz Çevre Derneği (KAÇED) Başkanı Yaşar Yeğen, Kaçkar Dağları'nda yapılan 'Heliski' sporunun yaban hayatına zarar verdiğini öne sürdü.

HELİSKİ DÜŞÜK NEDENİ: Karadeniz Çevre Derneği (KAÇED) Başkanı Yaşar Yeğen, Kaçkar Dağları'nda yapılan 'Heliski' sporunun yaban hayatına zarar verdiğini öne sürdü. Yeğen, Çamlıhemşin ilçesindeki Kaçkar Dağları Milli Parkı Yukarı Kavron bölgesinde, geçen kış yapılan heliski faaliyetinin yaban hayvanlarını korkuttuğunu, bunun sonucunda da hayvanların düşük yaptığını söyledi. Heliski yaptıran tur şirketleri, kayatkçıları helikopterlerle kayacakları sarp bölgelere bırakıyor. Kaçkar Dağları'nda çengel boynuzlu dağkeçisi, karaca, yabankoyunu, ayı, kurt ve geyik gibi büyük memeli hayvanlar yaşıyor.
KİRAZLAR GÖÇÜ TERSİNE DÖNDÜRDÜ: Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Yaykın beldesinde, meyveciliği geliştirme yönünde atılan adımların olumlu sonuç vermesiyle, çalışmak için büyük illere gidenler dönmeye başladı. Yaykın Belediye Başkanı Şerif Gerikaya, 'napolyon' ve 'balo' cinsi kirazların tamamının, Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini, vişnenin de meyve suyu fabrikalarınca daha ağaçtayken satın alındığını söyledi.