Çevre raporu

Tam 19 yıl boyunca Samsun ve Sinop'ta depolarda tutulduktan sonra, köylüler tarafından davul-zurnayla
'uğurlanan' zehirli variller karınca hızıyla Türkiye'yi terk edecek. İzmir Limanı yetkililerinden alınan bilgiye...

VARİLLER KARINCA HIZIYLA...: Tam 19 yıl boyunca Samsun ve Sinop'ta depolarda tutulduktan sonra, köylüler tarafından davul-zurnayla
'uğurlanan' zehirli variller karınca hızıyla Türkiye'yi terk edecek. İzmir Limanı yetkililerinden alınan bilgiye göre Almanya'daki katı atık yakma tesislerinde imha edileceği açıklanan variller halen limanda bir ambarda bekletiliyor. Yetkililer, Çevre Bakanlığı ve diğer kurumların konu üzerinde 'hassasiyetle durduğunu', ancak yazışmaların uzun sürdüğünü ve varillerin en geç iki hafta içinde Hamburg kentine doğru yola çıkacağını açıkladı. Variller, 7 Kasım 2006 tarihinde davullu-zurnalı törenle yola çıkmıştı. (aa)

ÇÖPTE BİR CARETTA: Türkiye doğası o kadar zengin ki, çöplükten caretta caretta çıkabilir! Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Çalış Plajı'nda sahile vuran caretta caretta, köpekler tarafından parçalanmaması için poşetlenerek çöp konteynırına atıldı. 90 kiloluk kaplumbağanın, ağlarını parçaladığı balıkçılarca öldürüldüğü sanılıyor. (dha)

CENNET 'KEŞFETTİRİLECEK': İzmir Kuş Cenneti'ni de içeren Gediz Deltası'na gözlemevi kurulacak, pansiyonculuk geliştirilecek. Delta ekonomiye kazandırılacak. İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanı ve Seyrek Belediye Başkanı Nurgül Uçar, üniversitelerle işbirliği yaparak deltanın sosyoekonomik analizini yaptırdıklarını söyledi.
Uçar, "Delta için ziyaretçi stratejisi belirlendi. Atlas dergisine hazırlattığımız CD ve kitapçıklarla da tanıtımını sağlayacağız. Kitapçıkları gören yöremiz insanı bu kuşların çevremizde olduğuna inanamadı" dedi. Foça, Menemen ve Çiğli sınırları içerisinde, 40 bin hektarlık alana yayılan delta, dalyanlar, adacıklar, bataklıklar, Akdeniz tipi çalılıklar, tarım alanları ve tuzlalar, 270'ten fazla kuş, 300'den fazla bitki, balık ve omurgasız türünü barındırıyor. (dha)

DENİZİ KANA BULAYAN TEKNEYE CEZA: İzmir'in Çeşme ilçesinde bir balık kesim gemisine, denize kan akıttığı için 43 bin 492 YTL ceza kesildi. Durumu denizin kırmızıya boyandığını fark eden Sahil Güvenlik ekipleri ortaya çıkardı. Kırmızılığın Akua-Dem Orkinos Çiftliği yakınlarında demirleyen ve 18 Aralık'tan beri orkinos kesimi yapan Panama bandıralı 'Mayta Maru'dan geldiği belirlendi. (dha)