Çevre raporu

Yatağan'da 50 bin kişinin niye 23 yıldır asit yağmuru, toz ve gaz altında yaşadığını soran Yatağanlılar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bir dilekçe gönderdi: Ölüyoruz!

Yatağanlılar: Ölüyoruz
MUĞLA - Yatağan'da 50 bin kişinin niye 23 yıldır asit yağmuru, toz ve gaz altında yaşadığını soran Yatağanlılar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bir dilekçe gönderdi: Ölüyoruz!
Yatağan Çevre Platformu, dilekçesinde Muğla'nın Yatağan ilçesindeki son durum şöyle özetlendi: "Kükürtdioksitte tehlike sınırı 500 mikrogram/metreküp. Ancak 3 bin mikrogram/metreküp değere ulaşılıyor. Meteorolojik verilere göre, inversiyon olacağı önceden biliniyor. Valilik genelgesinde, tehlike değerleri aşıldığında santralın devre dışı bırakılması öngörülüyor. Ancak üç üniteyle santral çalışmaya devam ediyor."
Çevre Müdürlüğü'nün yaptığı kirlilik ölçümlerinin kamu vicdanını tatmin etmediğini belirten platform sözcüsü Ziya Alpözen'se dün daha da vahim bir iddiayı ortaya attı. Santralın çimento sanayisine kül sattığını hatırlatan Alpözen, şunları söyledi:
"Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, 31 Aralık tarihine kadar 56 bin ton kül satmayı taahhüt ettiklerini söyledi. Acaba enerji üretme dışında kül üretme şeklinde bir amaç edinerek, üç üniteyi bu nedenle mi çalıştırıyorlar? Halk, kül uğruna mı zehirleniyor?" Termik santral külleri özellikle baraj inşaatlarında kullanılıyor.