Çevre raporu

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, dilekçe gönderip 'Ölüyoruz' diyen Yatağanlılardan şubatı beklemelerini istedi.

PEPE'DEN YATAĞAN'A MESAJ VAR: Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, dilekçe gönderip 'Ölüyoruz' diyen Yatağanlılardan şubatı beklemelerini istedi. Muğla'nın Yatağan ilçesindeki santralla ilgili bir soruyu yanıtlayan Bakan Pepe, "Santralın üç ünitesi mevcut. Birine baca filtresi takılmıştır. İkincisi şubat, üçüncüsüyse martta takılmış olacak. İlçeye hava kirliliği ölçüm cihazı gönderdik. Kirlilik artınca üniteler kısmen ya da tamamen durduruluyor" dedi. Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı'na bir dilekçe gönderen Yatağanlılar, havadaki partikül madde oranında tehlike sınırının metreküpte 500 mikrogram olduğunu, Yatağan'da bunun 3 binlere fırladığını vurgulamıştı. (Radikal)
AĞIR METALİN İLACI KANOLA: Kırları nazlı sarı çiçekleriyle süsleyen kanolanın toprağa sızmış ağır metalleri temizleyebileceği belirtildi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Turan yöntemi anlattı: "Metalle kirlenmiş toprakların klasik fizikokimyasal yöntemlerle temizlenmesi, büyük yatırım gerektiriyor. Bitkiyle iyileştirmeyse yeni ama hızla gelişen bir yöntem. Topraktaki kirleticilerin bitkinin köklerine veya diğer bölümlerine taşınıp hasat edilmesine 'yeşil ıslah' deniyor. Bu çok da ucuz bir yol." Yeşil ıslah yöntemi için başvurulan bitkilerden kanola, biyodizel yapımında da kullanılıyor. (aa)
BURSA'DA BOŞ BARAJ: İnşaatı yüzde 98 oranında biten Bursa'nın Nilüfer Barajı'nda su tutulamıyor. DSİ 1. Bölge Müdürü Mehmet Kılınç, durumu yağış azlığına bağladı: "Doğancı Barajı'nın üst tarafına yapılan Nilüfer Barajı'nda şu an su tutabiliriz, ama bunu yaparsak, kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan ve yetersiz yağış nedeniyle doluluk oranı yüzde 8'e inen Doğancı Barajı'na giden ana dereden su salamayız. Doğancı'daki doluluk oranı yüzde 70'lere çıkınca, Nilüfer Barajı'nda su tutmaya başlayacağız. Haziranda bu seviyeye geleceğimizi düşünüyorum." Kılınç, Doğancı Barajı'nda su miktarının hiç yağış olmasa da, kenti iki ay idare edeceğini söyledi. (aa)