Çevre raporu

Datça'da yılın ilk çağlası kilosu 30 YTL'den satışa çıktı. Bölgede sıcaklık bir haftadır 20 derecenin altına inmezken köylüler "Küresel ısınma diyorlar.

DATÇA'DA YILIN İLK ÇAĞLASI: Datça'da yılın ilk çağlası kilosu 30 YTL'den satışa çıktı. Bölgede sıcaklık bir haftadır 20 derecenin altına inmezken köylüler "Küresel ısınma diyorlar. Bu konuda söylenenlerden bir şey anlamadık. Normalde bademler şubatın ilk haftası çiçek açar, çiçekler bir hafta içinde çağlaya dönüşür" dedi. (aa)
KUŞLAR GOLF SEVER Mİ? Muğla'nın Milas ilçesinde yapılmak istenen golf sahası çevrecileri ayağa kaldırdı. Çevreciler 2 bin dönüme yayılacak golf sahasının 221 kuş türüne ev sahipliği yapan bölgedeki göletleri kurutmasından endişeli. Çevreci gruplarla birlikte bölgeyi inceleyen TEMA Genel Müdürü Uygar Özemsi'yse, Türkiye'deki bütün golf sahalarını değerlendirdiklerini belirterek "Gerçekten ekolojik olup olmadığını görmek istiyoruz. Ümit ediyoruz onlar da TEMA sertifikasını alabilir" dedi. Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, geçtiğimiz günlerde özel şirketin yaptıracağı iki golf sahasının bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacağını açıklamıştı. (dha)
BARAJ GÖLÜ KAYIP ARANIYOR: Türkiye'nin en büyük enerji santrallarından Altınkaya Baraj Gölü'nde doluluk oranı, bu yıl ilk kez yüzde 69'a indi. Kimi bölgelerinde sular 20 kilometre içeri çekildi. Yetkililer, Samsun'un Bafra ilçesi sınırları içindeki barajda elektrik üretiminde herhangi bir sorun olmadığını açıkladı. Ancak çekilmenin en net hissedildiği Sinop'un Durağan ilçesinde balıkçılar tedirgin. Durağan Kaymakamı Ali Bezirgan, "Barajın kuyruk suyu tabir edilen bölümlerinde göl tabanı ortaya çıktı. Bunun en büyük nedeni yağışların olmaması" dedi. (dha, aa)