Çevre raporu

TEMA Vakfı, internet sitesinde 'karbonmetre' adlı bölümde, otomobil, klima gibi aletleri kullananların atmosfere ne kadar karbondioksit saldığını, ayrıca bunu telafi etmek için dikilmesi gereken ağaç miktarı belirtiliyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE SİZİN KATKINIZ NE, HESAPLAYIN: TEMA Vakfı, internet sitesinde 'karbonmetre' adlı bölümde, otomobil, klima gibi aletleri kullananların atmosfere ne kadar karbondioksit saldığını, ayrıca bunu telafi etmek için dikilmesi gereken ağaç miktarı belirtiliyor. Karbonmetreye göre, yılda bin litre benzin tüketen bir araç sahibinin telafi için yılda yedi ağaç dikilmesi gerekiyor. (aa)
BRAVO MUŞ'A: Sert kış nedeniyle aç kalan vahşi hayvanlara Muşlular sahip çıktı. Dükkân dükkân dolaşıp tilki, tavşan ve kurtlara yiyecek toplayan Avcılar ve Atıcılar Derneği Federasyonu Başkanı Haldun Bayraktar, hiçbir kapıdan eli boş çıkmadıklarını söyledi. Yerel radyo ve gazeteler de sürekli balkon ve pencerelere yem bırakılmasını istiyor. (dha)
ASIL DENİZ ÇEKİLMEZSE KORKUN! Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan, korku yaratan deniz çekilmelerinin 'atmosfer olaylarından kaynaklandığını' söyledi. Kayhan süreci şöyle anlattı:
"Azor yüksek basıncı, Türkiye ve Balkanlar üzerinde her yıl bu mevsim etkili olur. Azor yüksek basıncı Trakya'da çok fazla kalırsa Doğu Akdeniz ve Güney Akdeniz'de alçak basınç sistemi oluşur. Bu, atmosferde her zaman olabilen olaydır. Trakya'da yüksek basınç, Güneydoğu Akdeniz'de alçak basınç varken deniz seviyesi dengede olamaz. Çünkü her iki basınç sistemi arasındaki basınç farkı 16 milibardır. Bu metrekareye 160 kilogram yük demektir. 160 kilogram yük 16 santimetre kalınlığındaki su tabakasını hareket ettirebilir. Fizik kuralıdır bu. Asıl çekilme olmazsa anormallik var demektir. Kasımdan başlayarak bugüne kadar etkili olan sistem budur." (aa)