Çevre raporu

Gediz Deltası'nı besleyen Demirköprü Barajı'nda su seviyesi düşünce İzmir Kuş Cenneti'ne su verilemez hale geldi. Kuşların yuva yaptığı sazlıklar kuruma tehdidi altında.

KUŞ CENNETİ'NDE TUHAF MEVSİM: Gediz Deltası'nı besleyen Demirköprü Barajı'nda su seviyesi düşünce İzmir Kuş Cenneti'ne su verilemez hale geldi. Kuşların yuva yaptığı sazlıklar kuruma tehdidi altında. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava nedeniyle, kuğu ve daha pek çok kuş türü bu yıl bölgeye gelmedi. (aa)
DİLOVASI'NA BİR İYİ HABER: Yıllardır kanser tartışmalarıyla anılan Kocaeli'nin Dilovası beldesinde 'nihayet' 24 saat hava kirliliği ölçümü yapılacak sistem kuruluyor. 150 bin avroya mal olan cihaz, havadaki zehirli gaz oranını anbean İl Çevre Müdürlüğü'ne iletecek. (aa)
ZEYTİNYAĞI ÖLDÜRDÜ: İnsanların 'sağlık mucizesi' olarak kutsadığı zeytinyağı, kontrolsüz üretildiğinde doğayı katlediyor. Son olarak Muğla'nın Yatağan ilçesinden doğan Çine Çayı'na bir zeytinyağı fabrikasının arıtılmayan 'karasuyu' karıştı, toplu balık ölümleri yaşandı. Aydın Ziraat Odası Başkanı Arif Gürdal "Fabrika sahipleri denetim yapılmamasından cesaret alıyor" dedi. (aa)
ABANT'TA KAYAK YASAK: Abant'ta kamyon lastiğiyle yapılan kayak yasaklandı. Yetkililer, kısıtlı bir bölgede yapılmasına izin verilen etkinliğin kontrolden çıktığını, yaralanmalar olduğunu, ayrıca bitkilerin bu etkinlikten zarar gördüğünü söyledi. Abantlı köylülerden Özcan Çam, "Dört çocuğum ekmek bekliyor. Bu işi yapmamızı istemiyorlarsa başka bir iş bulsunlar yapalım" dedi. (aa)
YILANLAR DA UYUYAMIYOR: Bu yıl uykusuz kalanlar sadece ayılar değil. Mustafa Gümüş, Çanakkale'nin Bayramiç ilçesindeki evinin bahçesinde 1.5 metrelik bir yılan yakaladı. Gümüş, "Görünce gözlerime inanamadım. Bu mevsimde!" derken yılanı inceleyen veteriner hekim Ümit Şenyurt, "Sanırım toprağın ısınmasıyla bahar geldi sanan yılan gün yüzüne çıkmış" dedi. Yılan doğal ortamına bırakıldı. (aa)
KÜRESEL ISINMA GÜLDÜRECEK: Van Belediyesi'nin karla mücadele için ayırdığı 3.5 milyon YTL'nin 3 milyon YTL'si kasada kaldı. Başkan Burhan Yenigün, "Havalar böyle giderse bu parayı sosyal kültürel işlerde kullanacağız. Bize müracaat eden yoksullara ev yapacağız" dedi. (dha)