Çevre raporu

Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cemalettin Şahin, havaların sıcak gitmesinin tetiklediği bir dizi olay sonucu, bu yıl hamsi sezonunun bir ayda bittiğini söyledi.

SICAKLAR HAMSİYİ KAÇIRDI: Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cemalettin Şahin, havaların sıcak gitmesinin tetiklediği bir dizi olay sonucu, bu yıl hamsi sezonunun bir ayda bittiğini söyledi. Şahin'in verdiği bilgiye göre hamsi Türk karasularına Karadeniz'in kuzey-batısından geliyor, Zonguldak ve Sinop yakınından geçip kıyıları takip ederek Türk karasularını terk ediyor. Bu da dört beş aylık bir süreci kapsıyor. Karadeniz'de diğer balık türleri de hamsiyle beslendiği için, hamsi bol olursa diğer türler de bol oluyor, az olursa diğer türler de azalıyor. Bir ay boyunca çok bol avlandığı dönemde Karadeniz'de kilosu 50 YKR'ye kadar düşen hamsi, artık kilosu 3.5 YTL'den satılıyor. (aa)
KİRPİLERİ YAKTILAR: Adapazarı'nın Arifiye beldesinde, tarlalarda anızla birlikte kirpiler de yandı. İlköğretim öğrencisi Elif Cebeci'nin veterinere götürdüğü yavru da kurtarılamadı. Veteriner hekim Mustafa Yıldız "Anızla tüm canlı mozaik yok oluyor" dedi. (dha)