Çevre raporu

Yatağan'ı dumana boğan Termik Santral, bu kez evleri ısıtacak. Santraldan elektrik üretimi esnasında çıkan buharın Muğla ve Yatağan'da ısınma amaçlı olarak kullanılması...

YATAĞAN ISITACAK: Yatağan'ı dumana boğan Termik Santral, bu kez evleri ısıtacak. Santraldan elektrik üretimi esnasında çıkan buharın Muğla ve Yatağan'da ısınma amaçlı olarak kullanılması çalışmaları hızlandı. TÜBİTAK'ın da desteklediği projenin iki buçuk yıl içinde hayata geçmesi bekleniyor.

SUYU AKILLICA KULLANIN!: 'Suyumuza Sahip Çıkalım' kampanyası başlatan Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, Türkiye'nin son 40 yılda su kaynaklarının yüzde 50'sini kaybettiğini hatırlattı. Demirayak, su fakiri ülke olma yolunda ilerlediğini vurgulayarak suyun daha akıllıca kullanılması gerektiğini belirtti.

GELİN KIZ KÖPÜRDÜ: Çevredeki yerleşim yerlerinin kanalizasyon gibi kullandığı, arıtması olmayan işletmelerin atıklarını boşalttığı Gediz Nehri'nde kirlilik 'zirve' yaptı. Mitolojideki adı Hermos olan ve 'gelin kız' diye de anılan Gediz'in suları köpürdü. Sudan kirlilik analizi için örnekler alındı. (dha, aa)