Çevre raporu

Kuzey Amerika yerlileri tarafından yüzyıllarca yılan sokmalarında ve yara tedavisinde kullanılan ekinezya bitkisi, Türkiye'de ilk kez Selçul Üniversitesi'nde (SÜ) yetiştirildi.

KONYA'DA EKİNEZYA YETİŞTİRİLDİ: Kuzey Amerika yerlileri tarafından yüzyıllarca yılan sokmalarında ve yara tedavisinde kullanılan ekinezya bitkisi, Türkiye'de ilk kez Selçul Üniversitesi'nde (SÜ) yetiştirildi. Ziraat Fakültesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Bölümü'nde iki yıllık araştırmayla yetiştirilen bitkinin etken madde açısından dünya ortalamasından beş kat zengin olduğunu belirtildi. Yrd. Doç. Dr. Yüksel Kan, "Bu bitki, Amerika yerlileri tarafından, yüzyıllardan beri diş ağrısı, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, kuduz, yılan sokması, yara ve yanıklara karşı kullanılmış. Bu bitkiden üretilen ilaçlar, şimdi de kanser hastalarına, kemoterapi sonrası kendilerini çabuk toparlayabilmeleri için veriliyor. Ekinezya bitkisi, bugüne kadar ülkemizde üretilmediği için, bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçların üretimi için ithal ediliyordu" dedi. (aa)

YUVACIK BARAJI DOLUYOR: Kocaeli'nin su ihtiyacını karşılamak için kurulan ancak kuraklık nedeniyle dibi görünen Yuvacık Barajı, dolmaya başladı. Barajda son yağışlarla birlikte 10.5 milyon metreküp su birikti. İzmit Su İşletmesi, barajdan günde 260 bin metreküp su alarak şebekeye verirken İSKİ ve Sapanca Gölü'nden su alımı durduruldu. (dha)