Çevre raporu

Karaman'la Konya'nın Ereğli ilçeleri arasında yer alan 35 bin hektarlık Akgöl, 15 yıl içinde kuruyup yok oldu. Göl kuruyunca çevresinde yağış rejimi de değişti.

GÖL GİTTİ, İKLİM DEĞİŞTİ: Karaman'la Konya'nın Ereğli ilçeleri arasında yer alan 35 bin hektarlık Akgöl, 15 yıl içinde kuruyup yok oldu. Göl kuruyunca çevresinde yağış rejimi de değişti. 80 yıl aradan sonra iki yıldır üst üste don yaşayan yöre halkı şaşkın. Ereğli Belediyesi'yse 6 milyon YTL'lik bir proje için düğmeye bastı. Proje bittiğinde, yeraltı sularının yağmalanması da önlenebilirse Akgöl, Ereğli'nin arıtılmış atık sularıyla yedi-sekiz yılda eski haline dönecek. (dha)

KARGA 50, LEOPAR 33 BİN YTL: Çevre Bakanlığı'nın 2006-2007 av komisyonu kitapçığında, 'izinsiz' av cezaları listelendi. En düşük tazminat bedeli 50 YTL'yle izinsiz karga avına, en yükseği
33 bin YTL'yle leopar avına dair. (aa)

YALANCI BAHAR ÇİÇEKLERİNE SON!: Kocaeli Üniversitesi Kimya Bölümü, bitkilerin yalancı bahara aldanmasını önleyecek hormonu laboratuvarda üretmeyi başardı. Ancak hormonun tarımda kullanılabilmesi için seri üretim koşullarına ulaşılabilmesi gerekiyor. Dünyanın dört yanında bu yönde çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cavit Uyanık projenin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından desteklendiğini söyledi. (aa)

TÜRK YILANI BARANİ: Hatay'da bulunan yeni yılan türüne, Prof. Dr. İbrahim Baran'dan esinlenerek 'Rhynchocalamus Barani' adı verildi. Adnan Menderes Üniversitesi'nden (ADÜ) bir ekip, Hatay'ın Dörtyol ilçesi yakınlarında geçen yıl yaptıkları arazi çalışması sırasında yılanı keşfetmişti. Ekip Başkanı Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, böylece ilk kez Türkler tarafından bir sürüngen türü keşfedildiğini söyledi. 30 santimetrelik yılana kurbağa ve sürüngen bilimine uzun süredir emek verdikten sonra geçen hafta Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden emekli olan Prof. Dr. İbrahim Baran'ın adı verildi. Yılanla ilgili bilimsel makaleye, 29 Ocak 2007 tarihinde uluslararası 'Zootaxa' dergisinde yer verildi. 'Barani', Türkiye'de yaşadığı tespit edilen 47'nci yılan türü oldu. (aa)