Çevre raporu

İklim değişikliği konusunda devletin üç bakanı topu 'Ayşe teyze'ye atınca, Ayşe teyze de sessizliğini bozmak zorunda kaldı.

'AYŞE TEYZE' SESSİZLİĞİNİ BOZDU! İklim değişikliği konusunda devletin üç bakanı topu 'Ayşe teyze'ye atınca, Ayşe teyze de sessizliğini bozmak zorunda kaldı. Greenpeace Akdeniz Ofisi, 'Ayşe teyze' adına, Çevre Bakanı Osman Pepe, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve Tarım Bakanı Mehdi Eker'e sordu:
"Hükümet yenilenebilir kaynaklar dururken neden hâlâ bana kömür, doğalgaz ve petrol kaynaklı enerji satıyor? Neden aynı işi yapmasına karşılık kat kat daha fazla elektrik tüketen makineler yasaklanmıyor? Neden bu ülkede atıkları geri dönüştürmekte bu kadar geç kaldınız? Şimdi organik atıkları kullanan küçük biyogaz santralları her mahallede yapılsaydı da hem evlerimiz ısınsa hem de elektrik üretilseydi... Neden sanayi ve evlerde enerji verimliliği uygulamaları teşvik edilmiyor? Neden ülkemde bir tane bardağı üretmek için en kötü OECD ülkesinden bile en az dört kat fazla elektrik tüketiyoruz? Niye karbon salımını vergilendirmiyorsunuz? Neden yenilenebilir enerjilerle ilgili hedeflerimizi garantileyen tek bir yasa, bırakın yasayı, hedefimiz bile yok? Kyoto Protokolü 2008-2012 arasında devrede, sonra daha ağırı yapılacak. Protokolü devreden kalktıktan sonra mı imzalayacaksınız?"
BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin 2 Şubat'ta yayımlanan raporunda iklim değişikliğinin tehlikeli sonuçlarına dikkat çekilmişti. Rapor üzerine 6 Şubat günü üç bakan bir araya gelerek konuyu ele almıştı. Çevre Bakanı Pepe toplantıda "Küresel ısınmanın etkisinin azaltılması için ev hanımı Ayşe teyzeden, ilkokul 8. sınıfa giden Hasan, kamyon şoförü Mehmet'e kadar herkesin sorumluluğu var" diyerek tasarruflu ampul kullanması, çamaşır ve bulaşık makinelerinin tam dolmadan çalıştırılmaması, mutfakta düdüklü tencere kullanılması gibi önlemlerin alınmasını istemişti.