Çevre raporu

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Türkiye'nin su arzını değil, talebini yönetmesi gerektiğini belirterek...

BU DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN?: Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Türkiye'nin su arzını değil, talebini yönetmesi gerektiğini belirterek, "Yani, insanlara ne kadar çok su verirsek o kadar iyidir' mantığıyla hareket ederek kaynakları hızla tüketmek yanlış bir seçim. Türkiyenin su vizyonu planlamasında, su kullanımının 30 milyar metreküpten 70 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Bu su nereden gelecek? Su zaten bitti. Bu planlama anlayışıyla, Türkiye, küresel ısınmadan en fazla etkilenecek ülke olacak" dedi.
YAŞLI ÇAMLAR KESİLİYOR: Karabük'te ormanda gençleştirme çalışmaları kapsamında 500 yaşlı karaçamın kesilmesine başlandı. Karabük Orman İşletme Müdürü Ahmet Ünver, "2004 yılında diktiğimiz çam fidanlarının daha iyi büyümelerini sağlamak için, önceden belirlenen yaşlı çam ağaçlarının kesimlerini yapıyoruz. Kesimleri kışın yapıyoruz. Böylelikle kar altında kalan genç fidanlar, ağaçların devrilmesi sırasında zarar görmüyor" diye bilgi verdi.
YAĞMUR DUASI: Türkiye'nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'ne kış boyunca yeterli yağış düşmemesi üzerine, çiftçiler yağmur duasına çıktı.
(dha, aa)