Çevre raporu

Çanakkale'nin domates ambarı olarak bilinen yaklaşık 15 bin dekar sahayı kapsayan Batak Ovası, 'Domates bakteriyel solgunluk hastalığı' nedeniyle karantina kapsamına alındı.

BATAK OVASI'NDA KARANTİNA: Çanakkale'nin domates ambarı olarak bilinen yaklaşık 15 bin dekar sahayı kapsayan Batak Ovası, 'Domates bakteriyel solgunluk hastalığı' nedeniyle karantina kapsamına alındı. Bölgede, beş yıl süreyle domates, biber, patates, patlıcan ve solanecea familyasına ait ürünlerin ekilmeyeceği açıklandı. Çanakkale merkez ve Ezine ilçesi sınırları içinde yer alan Batak Ovası'nda domates ve biber ekili alanlarda domates bakteriyel solgunluk hastalığı tespit edilmesi üzerine Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri harekete geçmişti. Bu arada, alternatif ürün desteği kapsamında desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin bağlı bulundukları il ve ilçe tarım müdürlüklerine 29 Haziran 2007 tarihine kadar başvuruda bulunmaları ve bu süre içinde çiftçi kayıtlarını güncelleştirmeleri, olmayanların mutlaka kayıtlarını yaptırmaları, o tarihten sonra yapılacak başvuruların kabul edilmeyeceği de açıklandı.
ARMUT MEYVE VERDİ: Düzce'nin Akçakoca ilçesinde armut ağacı meyve verdi. Dalları armutla dolan ağaç, görenleri şaşırttı. Akçakoca Fiskobirlik Şubesi'nin bahçesindeki armut ağacı geçen ay havaların sıcak gitmesine aldanarak çiçek açtı. Dalları yapraklanan ve meyve veren ağaç görenleri şaşırtırken, son günlerde etkili olan soğukla birlikte armutların bir bölümü gelişimini tamamlayamadan kurumaya başladı. İlçe Tarım Müdürü Ayhan Ünal ise, "Havaların normal seyretmemesi meyve ağaçlarının aldanmasına neden oldu. Normalde armut ağacı temmuz ve ağustos aylarında meyve verir" dedi. (dha)
BEYŞEHİR'DE KURAKLIK TRADEJİSİ: Yağışsızlık ve arışı sulama gibi nedenlerle derinliği altı metreye kadar düşen Beyşehir Gölü'nde balıkçılık bitti. Konya'nın Beyşehir ilçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol Erdoğan, Beyşehir Gölü'nde su seviyesinin düşmesi nedeniyle balık üretiminin her yıl daha da azaldığını belirterek, "Kıyıdaki fabrikalar geçen yıl sadece 10 ton levrek, 150 ton kadifebalığı işlemişti. Son beş aydır da balık olmaması nedeniyle fabrikalar faaliyetlerini durdurdu" dedi. Gölde birkaç yıl öncesine kadar su seviyesi 12-13 metre civarındaydı. (aa)