Çevre raporu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Temiz Enerji Evi' projesiyle Türkiye'de ilk defa hem güneş enerjisinden, hem hidrojenden elektrik üretti.

DENİZLİ'DE TEMİZ ENERJİ EVİ: Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Temiz Enerji Evi' projesiyle Türkiye'de ilk defa hem güneş enerjisinden, hem hidrojenden elektrik üretti. PAÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Harun Kemal Öztürk, evin, elektrik ve ısınma ihtiyacının güneş enerjisiyle sağladığını söyledi. Güneş izleyicilerin ürettiği elektriğin akülerde depolandığını, aküler dolduktan sonra fazla olan enerjinin ise hidrojene dönüştürüldüğünü ifade eden Öztürk, "Üretilen hidrojeni tanklarda depoluyoruz. İhtiyaç olduğunda da depolanan hidrojeni elektriğe dönüştürüyoruz" dedi. Öztürk, sistemin konutlar ile otomobillerde de kullanılabileceğini söyledi.
DATÇA'DA BADEM HASADI: Muğla'nın Datça ilçesinde üreticiler, mevsimin ilk bademini topladı. Ağaçlar geçen yıla göre bir ay erken meyve verirken Datça Kaymakamı Mustafa Kaya, "Datça bademinin tescilini yapma konusunda çalışmalara başladık. Datça bademi erken çıkmasından ziyade lezzet olarak da farklı bademlerden biri. Datça'da badem en önemli gelir kaynaklarımızdan biri. Mevsimin ilk bademinin kilosunu üreticiler toptancıya 20 YTL'den satıyor" diye konuştu.
MERİÇ'TE DEV YAYIN: Edirne'nin Meriç Nehri'nde 165 santimetrelik yayın balığı yakalandı. 18 kiloluk yayın, balıkçıda parçalara bölünerek kilosu 15 YTL'den satışa çıkarıldı. Bu büyüklükteki yayının nadiren yakılandığı belirtildi. (dha, aa)