Çevre raporu

İntepe beldesinde, Çanakkale Boğazı'na hâkim bir tepeye 30.4 megavatlık rüzgâr santralının kurulumuna başlandı. 38 rüzgâr türbininden oluşan santralda Çanakkale kent merkezinin ihtiyacı kadar elektrik üretilmesi hedefleniyor.

BOĞAZIN RÜZGÂRI ELEKTRİK OLACAK: İntepe beldesinde, Çanakkale Boğazı'na hâkim bir tepeye 30.4 megavatlık rüzgâr santralının kurulumuna başlandı. 38 rüzgâr türbininden oluşan santralda Çanakkale kent merkezinin ihtiyacı kadar elektrik üretilmesi hedefleniyor. Anemon İntepe Rüzgâr Santralı'nın sorumlusu Fatih Yenigün "Şu anda 10 türbinimizi diktik. Bakanlık tarafından kabulü yapıldı ve ürettiğimiz enerjiyi satmaya başladık. 28 türbin de mayısa kadar enerji üretmeye başlayacak" dedi. Demirer Holding'in santralı 40 milyon dolara mal olacak. Holding 2000'de de Bozcaada'ya rüzgâr santralı kurmuştu. (dha)

TÜRK ORGANİK ÜRÜNLERİNE İLGİ: Dünyanın en büyük organik ve doğal ürünler fuarı 'BioFach'07' Almanya'nın Nürnberg kentinde yapıldı. Fuara Türkiye'den de 12 firma katıldı. Türkiye Milli Katılım Organizasyonu'nu düzenleyen Ege İhracatçı Birlikleri'nin Genel Sekreteri Sezmen Alper, Türk ürünlerine büyük ilgi olduğunu söyledi. 2006 yılında Türkiye'nin organik ürün ihracatının 100 milyon doları aştığı tahmin ediliyor. (dha)

YATAĞAN'DA REKOR KAPATMA: İnversiyon nedeniyle perşembe günü faaliyetini durduran Yatağan Termik Santralı, 25 yıllık tarihinde ilk kez 48 saati aşan süre kesintisiz olarak devre dışı kaldı. Perşembe günü hava akımlarının etkisiyle Yatağan'da kükürtdioksit oranı metreküpte 922 mikrograma, partikül madde oranı da metreküpte 333 mikrograma ulaşınca santralın tüm üniteleri durdurulmuş, Yatağanlılar gün boyunca ev ve işyerlerinden dışarı çıkmamıştı. Türkiye Yeşilleri Derneği üyesi bir grup da dün Yatağan'da santralın iyileştirilmesi talebiyle eylem yaptı. (dha)