Çevre raporu

Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'deki mesleki hastalıkların yüzde 10'unu, gürültüye bağlı işitme kayıpları oluşturuyor.

GÜRÜLTÜ SAKATLIYOR: Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'deki mesleki hastalıkların yüzde 10'unu, gürültüye bağlı işitme kayıpları oluşturuyor. Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu'nun raporunda da özellikle büyük kentlerde, gürültünün Dünya Sağlık Örgütü'nce belirlenen ölçülerin üzerinde olduğu vurgulandı. Gürültüyü artıran sebeplerin başında, trafik, gereksiz klakson kullanımı, belediye hudutları içindeki endüstri bölgeleri var. Sinirlilik ve yoğunlaşma bozukluğuna yol açan gürültü azaltıldığında iş kazaları da azalıyor.
'ORMANDAN VERGİ ALINMASIN': Dört yılda Türkiye'ye Trakya büyüklüğünde orman kazandırmayı hedeflediklerini söyleyen Çevre Bakanı Osman Pepe, "Orman Genel Müdürlüğü kazandığı paradan bir kuruş vergi vermesin, hepsini ormana harcasın. En iyisi budur" dedi. Bakanlıkta 2007 hedefleriyle ilgili bir toplantı düzenleyen Pepe, kendilerinden önceki dönemde 10 yılın ağaçlandırma ortalaması 75 bin hektarken kendilerinin bunu 400 bin hektara çıkardığını vurguladı.