Çevre raporu

Doğu Anadolu'da 40 balık türünün yok olmak üzere olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sıtkı Aras, "Dere yataklarımız da tıpkı toprak gibi çölleşiyor" dedi. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü öğretim üyesi Aras, şöyle konuştu:

TOPRAK GİBİ SU DA ÇÖLLEŞİYOR: Doğu Anadolu'da 40 balık türünün yok olmak üzere olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sıtkı Aras, "Dere yataklarımız da tıpkı toprak gibi çölleşiyor" dedi. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü öğretim üyesi Aras, şöyle konuştu: "Türkiye'de sadece Aras Nehri'nde yetişen caner balığıyla doğal alabalık nesli en fazla 10 yıl sonra tükenebilir. Bu balıkların bir çoğunun maddi değeri belki de yoktur. Ama bulundukları yörelerle özdeşleşmişler. Araştırmalarda balıkların özelliklerinin veya yumurtlama alanlarının tahrip olmaya başladığı ortaya çıktı. Böyle devam ederse 10 yıl sonra elimizde sadece balık fotoğrafları kalır." (dha)

KUMULLAR KARPUZ TARLASI OLDU: Adana'nın Tuzla beldesiyle Yumurtalık ilçesi arasındaki kumul hattı, yeni tarım alanları açılabilmesi için 21 yılda 9 bin hektardan 5 bin hektara düştü. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Türker Altan, "Bundan yaklaşık 15-20 yıl kadar önce, kıyının tüm doğal özelliklerini taşıyan kumullar, sulak alanlar ve tuzlu çayırlıklar düzlenerek tarla açılıyor. Üzerlerine damperli kamyonlarla alınan kum serilerek kısa bir süre için karpuz ve yerfıstığı ekiliyor. Genellikle Hazine arazilerinde görülen bu faaliyetler sonucu deltada çok geniş boyutta olan, su kuşlarının doğal yaşam alanları ve kumullar tahrip ediliyor" dedi. (aa)